Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2021, 18:13

Obrat v testovacej stratégii: Lengvarského rezort chce zásadne zvýšiť počty PCR testov

V prípade zhoršenia epidemiologickej situácie rezort zdravotníctva deklaruje, že dokáže zabezpečiť až 200 odberových miest s kapacitou 70-tisíc testov.

Obrat v testovacej stratégii: Lengvarského rezort chce zásadne zvýšiť počty PCR testov
Zdroj: TASR/AP

Testovanie popri očkovaní proti covidu stále zostáva jednou z priorít vlády. Na tlačovej konferencii ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského to dnes vyhlásil Tomáš Kúdela, riaditeľ Odboru verejného zdravia​, skríningu a prevencie, ktorý priblížil zmenu v testovacej stratégii.

​Aktuálne najmä v súvislosti so zmenami pri návrate zo zahraničia bude potrebné vykonávať veľké množstvo najspoľahlivejších RT-PCR testov. Od 9. júla totiž všetkých nezaočkovaných čaká povinná karanténa s PCR testom najskôr na piaty deň.

Zdroj: korona.gov.sk

"Avšak aj zaočkovaní sa pri návrate na Slovensko v prípade objavenia sa príznakov majú tiež prihlásiť na testovanie, ktoré bude hradené štátom," upozornil Kúdela.

Koniec antigénov

Vzhľadom na nízke prírastky nových prípadov podľa neho momentálne antigénové testy neprinášajú benefity. Najviac teraz potrebujeme spoľahlivejšiu formu zisťovania nákazy.

"Antigénové MOM-ky (mobilné odberové miesta, pozn. red.) k tomuto dňu končia. Všetko sa snažíme smerovať na RT-PCR testovanie tak, aby to bolo zvládnuteľné," priblížil Kúdela.

Od zajtra 1. júla by malo byť k dispozícii 120 MOM na RT-PCR testy s kapacitou 30-tisíc vzoriek za deň.

Zdroj: Reprofoto/YouTube

Až 70-tisíc testov

"Ministerstvo zdravotníctva vie okamžite reagovať na zvýšenie kapacít či už odberových miest alebo pri diagnostike cez laboratóriá, ktoré sú v sieti laboratórií pre diagnostiku covidu," vyjadril sa Kúdela.

V prípade zhoršenia epidemiologickej situácie rezort deklaruje, že dokáže zabezpečiť až 200 odberových miest s kapacitou 70-tisíc testov.

K dnešnému dňu Slovensko celkovo vykonalo 2 959 472 RT-PCR testov. Najviac ich štát hlásil v sobotu 1. mája. Konkrétne 34 967.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.