Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2011, 14:08

Budúcu vládu dobehnú dlhy v zdravotníctve

To, čo bude v budúcom roku dominovať v zdravotníctve, bude závisieť od zloženia budúcej vlády.

Myslí si to analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar. "Avšak už teraz je jasné, že akákoľvek vláda sa bude musieť zaoberať riešením vysokého dlhu v zdravotníctve, ktorý sa navýšením platov lekárom pravdepodobne ešte viac prehĺbi," povedal pre TASR. Neštátne nemocnice už viackrát upozornili, že nemajú dostatok financií na zvyšovanie platov lekárov.

Vláda bude okrem toho podľa Zachara aj naďalej konfrontovaná s nespokojnosťou verejnosti pokiaľ ide o dostupnosť a kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Zdravotnícka obec počas roka viackrát upozorňovala, že v systéme nie je dostatok zdrojov, čo sa prejavuje aj na poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

O tom, na akú cestu sa vydá zdravotníctvo po parlamentných voľbách, rozhodne nový kabinet. "Nevyhnutné je nastaviť fungovanie nemocníc tak, aby sa nezadlžovali. Bez hľadania vnútorných zdrojov, ktoré v nemocniciach sú, nemôže byť riešením iba samotné navyšovanie peňazí, ktoré sa v minulosti realizovalo – dôsledkom toho boli dlhy," poukázala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová. Ministerstvo za súčasného vedenia preto pripravuje projekt centrálneho obstarávania nemocníc.

Podľa bývalého šéfa tohto rezortu Richarda Rašiho (Smer-SD) sa nadchádzajúci rok v zdravotníctve ponesie v riešení rozhodnutí súčasného ministra Ivana Uhliarika. Podľa neho totiž bude nevyhnutné napraviť jeho "zlé" rozhodnutia, aby rezort vôbec prežil a systém neskolaboval.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.