Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2021, 10:59 Aktualizované dňa 30.06.2021 o 13:56

Vláda schválila covid automat pre hranice, od pondelka bude Slovensko v druhom stupni

Od pondelka 5. júla sa sprísnia kontroly na hraniciach.

Minister vnútra Roman Mikulec dnes na rokovanie vlády predložil covid automat pre hranice. Kabinet tento návrh schválil s pripomienkami. 

Režim protiepidemických opatrení na hraniciach sa bude riadiť novým alert systémom. Rozlišuje tri stupne, od ktorých sa bude odvíja intenzita kontrol prichádzajúcich osôb.

Zdroj: Ministerstvo vnútra

​Návrh na určenie príslušného stupňa bude predkladať na rokovanie vlády každý týždeň minister zdravotníctva.

Od 5. júla bude Slovensko v druhej fáze, ktorá zavádza intenzívne kontroly na hraniciach v určených časoch.

V zelenej fáze bude prebiehať monitoring a náhodná kontrola osôb na vstupe na Slovensko a v blízkosti hraníc. Čas kontrol nebude presne určený a budú sa vykonávať v rámci bežného výkonu služby policajtov. 

V oranžovom stupni budú už kontroly intenzívne. To znamená, že polícia bude zastavovať väčšinu osôb prichádzajúcich do krajiny. Výnimku bude mať len nákladná doprava. 

Čas kontrol bude striktne určený v závislosti veľkosti priechodu a frekvencie premávky. Polícii bude s kontrolami pomáhať aj armáda. 

V druhom stupni sa tiež počíta s uzavretím menších hraničných priechodov. 

V čiernej fáze už bude prebiehať kontrola každej osoby, ktorá bude vstupovať na naše územie. Kontroly budú prebiehať  24 hodín, sedem dní v týždni. 

Uzavreté budú menej dôležité priechody. Podľa covid automatu môže vláda v treťom stupni rozhodnúť, ktoré hraničné priechody bude možné využívať na prekračovanie hraníc.

​Stupeň výkonu opatrení bude navrhovať vláde ministerstvo zdravotníctva. Šéf policajného zboru Peter Kovařík v pondelok uviedol, že parametre sa budú vyhlasovať podľa situácie na Slovensku a v jednotlivých krajinách. 

Časy kontrol sa budú meniť, aby sa nevytvoril stereotyp a ľudia ich neobchádzali. V prípade najprísnejších 24 hodinových kontrol budú musieť byť podľa šéfa polície niektoré priechody uzavreté kvôli vyťaženosti policajtov. 

​Podľa Kovaříka je dôležité mať informácie, odkiaľ ľudia na Slovensko prichádzajú.

"Ak chceme byť efektívni pri kontrolách na hraniciach, tak potrebujeme vedieť, odkiaľ tie osoby prichádzajú. A to je pre nás dôležité, aby sme tam nerobili len kontrolu papierov, ale aby sme reálne vedeli kontrolovať to, čo sa deje v pozadí," zdôraznil.

Dáta bude polícia dostávať od Národného centra zdravotníckych informácii. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.