Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2010, 16:48

Kvôli "bombovému" škandálu padla prvá hlava (video)

Aktualizované 18.50 | Riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície Tibor Mako (na snímke) sa vzdal svojej funkcie pre škandál okolo vzorky trhaviny z policajného cvičenia, ktorá sa z popradského letiska lietadlom dostala až do írskeho Dublinu.

Riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície SR Tibor Mako sa vzdal funkcie kvôli škandálu s trhavinou TASR/Lukáš Furcoň
Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii minister vnútra a podpredseda vlády Robert Kaliňák.

"Tibor Mako poslal žiadosť o uvoľnenie z funkcie a ja som ju akceptoval," povedal Kaliňák.

Zodpovednosť za neúspechy
"Dokázal som sa dlhé roky tešiť z úspechov svojich kolegov, zároveň však ale považujem za morálne riešiť aj ich neúspechy, za ktoré zodpovedám. Preto som sa rozhodol, tak ako som sa rozhodol," povedal dnes pre TASR Mako, ktorý zaslal žiadosť o uvoľnenie zo svojej funkcie pár hodín pred tlačovou konferenciou šéfa rezortu vnútra. Ako ďalej uviedol, prácu súčasného ministra vnútra si ctí, "dobre sa s ním spolupracovalo a necítim voči nemu averziu". V policajnom zbore pracuje približne 20 rokov a dnes zatiaľ nevie odpovedať na otázku, či v ňom bude pôsobiť aj naďalej. Podľa zistení TASR sú však za "kauzu Írsko" údajne čiastočne zodpovedné aj odbory kynológie a expertízy, ktoré Makovi nepodliehali.

To, čo sa stalo na letisku v Poprade uplynulý víkend bola podľa Kaliňáka hlúpa ľudská chyba. Zároveň uviedol, že konkrétny policajt pochybil hneď niekoľko ráz. Kaliňák pritom vychádzal z informácií, ktoré mu poskytla inšpekcia ministerstva vnútra. Tá preskúma celý služobný postup a aj to, či cvičenie policajtov bolo v súlade so zákonom. Minister zároveň rozhodol o zastavení podobných cvičení, bude sa hľadať za ne náhradné riešenie.

VIDEO: Policajný riaditeľ Mako sa vzdal pre škandál okolo výbušniny svojej funkcie

Kaliňák neodstúpi
Šéf rezortu vnútra odmietol odstúpiť zo svojej funkcie pre medzinárodný škandál s výbušninou. Ako uviedol, výzvu na rezignáciu nedostal ani zo strany premiéra Roberta Fica. Predseda vlády SR vo svojom stanovisku uviedol, že systém cvičenia psov, ktorý zlyhal na popradskom letisku, fungoval na Slovensku aj za predchádzajúcich vlád. "Nie je preto dôvod uvažovať o odstúpení ministra vnútra, ktorý má moju plnú dôveru," vyhlásil.

"Takzvaná aktivačná činnosť psov sa každodenne vykonáva na mnohých letiskách vo svete od nepamäti. Podobná situácia sa odohrala na letisku vo Francúzsku. Aktivačná činnosť psov sa u nás vykonáva minimálne od roku 1989," obhajoval Kaliňák policajných kynológov.

Fatálna chyba
Podľa vyjadrení riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície Tibora Maka zo stredy 6. januára urobil fatálnu chybu policajt, ktorý bol čase udalosti 2. januára v službe a z nezistených príčin zabudol vybrať vzorku výbušniny z batožinového priestoru. Ďalšiu chybu urobil, keď to hneď neoznámil nadriadeným. Tí zistili, že im chýba vzorka trhaviny až o dva dni.

Výbušnina, ktorú našli v utorok (5.1.) ráno v írskom Dubline v byte Slováka, bola jednou z častí kontrabandu, ktoré úrady dali cez víkend medzi batožinu na popradskom letisku v rámci testu bezpečnostných opatrení. Slovenský elektrikár si tak v batožine do Dublinu priniesol asi 90 gramov trhaviny hexogén (RDX). Slováka zatkli, večer však ho prepustili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.