Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2021, 16:21

Pre aféru Chovanec potrestali belgického policajného funkcionára. Je to výsmech, reaguje Hlas

Trest pre Andrého Desenfantsa má podobu zníženia dvojmesačnej hrubej mzdy, čo je strata okolo 1500 eur.

Pre aféru Chovanec potrestali belgického policajného funkcionára. Je to výsmech, reaguje Hlas
Zdroj: TASR

Belgické úrady rozhodli o disciplinárnom treste vo forme dočasného zníženia platu pre druhého najvyššie postaveného predstaviteľa belgickej federálnej polície Andrého Desenfantsa.

Ten vlani v auguste dočasne zo svojej funkcie odstúpil po tom ako belgické médiá zverejnili video z februára 2018, ktoré potvrdzuje neprimerané použitie sily voči občanovi Slovenska Jozefovi Chovancovi v cele predbežného zadržania na letisku v Charleroi.

Na trest reaguje strana Smer:

V pondelok informácie o uvalení sankcie pre generálneho riaditeľa administratívnej polície Desenfantsa potvrdila tlačová agentúra Belga.

Rozhodnutie podľa agentúry Belga padlo po dohode ministrov vnútra a spravodlivosti, ktorí boli zapojení do riešenia aféry Chovanec.

Trest 1500 eur

Disciplinárne opatrenie pre muža číslo dva federálnej polície nasleduje po tom, ako mal vlani pozastavený výkon funkcie na niekoľko týždňov, čo je štvrtá najprísnejšia sankcia pre policajtov v Belgicku.

Desenfants tento rozsudok napadol pred disciplinárnou radou, pričom ako svedka predvolal súčasného riaditeľa federálnej polície Marca De Mesmaekera.

Trest pre Desenfantsa má nakoniec podobu zníženia dvojmesačnej hrubej mzdy, čo je podľa belgického denníka La Derniere Heure strata okolo 1500 eur.

Zomrel po zásahu polície

Potrestaného však viac "zabolí" skutočnosť, že zmienka o uvalení tohto opatrenia zostane uvedená v jeho osobnom spise po dobu piatich rokov, čo Desenfantsovi v tomto období blokuje všetky možnosti kariérneho postupu, píše Belga.

Jozef Chovanec zomrel po prevoze do nemocnice po tom, ako sa stal obeťou neprimeraného zásahu a tiež neetického správania členov letiskovej polície v cele predbežného zadržania na letisku v Charleroi vo februári 2018.

Hrubá neúcta, reaguje opozícia

Ostré pobúrenie nad rozhodnutím belgických orgánov vyjadrila opozičná strana Hlas.

"Považujeme to za výsmech práva a udelené tresty sú hrubou neúctou voči spravodlivosti. Generálnemu riaditeľovi správnej polície A. Desenfantsovi bude znížená hrubá mzda počas dvoch mesiacov a bude pozastavený jeho kariérny postup na najbližších päť rokov," uviedla hovorkyňa strany Hlas Patrícia Medveď Macíková.

"V porovnaní s americkým súdom, kde policajt za vraždu Georga Floyda bol odsúdený na 22,5 roka, ide zo strany belgických orgánov o bezprecedentné rozhodnutie," dodala. 

Trest ostro kritizoval aj Smer-SD. "Tu je slovenský občan a nikoho to netrápi, lebo sa to stalo v Bruseli," hovorí predseda strany Robert Fico.

Kritizoval vrcholných predstaviteľov vlády aj prezidentku, ktorí podľa neho "kašlú na Slovákov." 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.