Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2012, 12:38

Smer hrozí učiteľom, že nedostanú nič

Peniaze na platy učiteľov sa presunuli do vládnej rezervy. Podľa Beblavého ide o vydieranie.

Učitelia nemajú isté ani 5-percentné zvýšenie tarifných platov. Poslanci Smeru pripravili v spolupráci s ministerstvom financií pozmeňovací návrh, ktorý počíta so sumou 68 milionov eur v rezerve štátnej kasy.

,,Pokiaľ nie je dohoda s odborármi, tak to nemôže byť napísané v kapitole ministerstva školstva," povedal HN predkladateľ pozmeňovacieho návrhu poslanec Smeru-SD Daniel Duchoň. Odmietol, že by išlo takto o vydieranie učiteľov a odborárov.

"O tomto návrhu som nepočul, prekvapilo ma to. Pokiaľ je taká situácia, o niečom to svedčí," reagoval po rokovaní školského výboru Ondek. Na otázku, či to vníma ako vydieranie, odvetil, že vydieranie je silné slovo. "Ale o niečom svedčí," zopakoval. Dodal, že ak sa nepodarí s vládou do Vianoc na ničom dohodnúť, rokovania budú pokračovať po Novom roku.

Premiér Robert Fico však v minulosti učiteľom sľúbil, že najmenej päťpercentné zvýšenie tarifných platov im vláda garantuje.

Peniaze v rezerve nie sú účelovo viazané, vláda ich môže použiť aj na iné účely ako financovanie školstva. Odborári žiadajú 10-percentné navýšenie tarifných platov.

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý to považuje za vydieranie. " Toto je pozmeňovák, ktorý hovorí, ak podpíšete kolektívnu zmluvu na päť percent , tak je všetko OK, ak nepodpíšete, máte trt makový," napísal na svojej facebookovskej stránke.

Študenti prišli podporiť učiteľov pred Úrad vlády. Snímka: TASR/Pavel Neubauer
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.