Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2012, 00:00

SOZA vypustí citlivé poplatky

Ochranný zväz autorov plánuje po odchode Repčíka zmäkčiť svoje pravidlá.

Poplatky za použitie hudby by mali byť voľnejšie. Benevolentnejšiu politiku pripravuje ochranný zväz autorov hudobných diel SOZA. „Výbor sa uzniesol, že podrobí analýze sadzobník verejných produkcií s cieľom vytipovať citlivé druhy licencovania, ktoré by vyňal zo sadzobníka,“ povedal HN predseda výboru Matúš Jakabčic. Volené širšie vedenie zväzu chce upravený sadzobník predstaviť do konca decembra. „Ide o zložité právne a technické otázky, ale pracovná skupina na tejto analýze intenzívne pracuje,“ hovorí člen výboru, básnik a textár Ján Štrasser.

Doposiaľ zväz rozsah výberu poplatkov rozširoval – pod vedením bývalého šéfa Vladimíra Repčíka žiadal napríklad poplatky za šírenie videí zo stránky YouTube, či od študentov za stužkové slávnosti.

Nový riaditeľ
Novú politiku zväzu už bude presadzovať nový riaditeľ. SOZA minulý týždeň vypísal na toto miesto výberové konanie, pričom od kanadidátov žiada vysokoškolské vzdelanie, plynulú angličtinu, manažérsku prax a znalosti v oblasti ochrany autorských práv.

Uchádzači sa môžu prihlásiť do konca týždňa. V prvom kole bude výbor selektovať uchádzačov do užšieho výberu na základe životopisu a motivačného listu. Nového riaditeľa by mal vybrať výbor na mimoriadnom zasadnutí v polovici decembra po osobnej prezentácii uchádzačov pozvaných do druhého kola.

Záujem o uvoľnený post po Vladimírovi Repčíkovi zatiaľ prejavil len skladateľ a producent Anton Popovič. „Aktualizácia sadzobníka je, samozrejme, potrebná. Osobne ma zaujímajú európske štandardné postupy v tejto oblasti, podľa nich bude dobré nastaviť prípadné citlivé oblasti licencovania,“ povedal HN.

Kritické obdobie
Ochranný zväz v uplynulých týždňoch zasiahla vlna kritiky, ktorá vyvrcholila protestným zhromaždením pred ministerstvom kultúry, ktorej účastníci žiadali SOZA odobrať licenciu. Ministerstvo kultúry verejne požiadalo SOZA aby pri ochrane autorských práv umelcov postupoval so zdravým rozumom. Verejnosť kritizovala necitlivý spôsob, akým manažment zväzu vyberal a žiadal poplatky za používanie hudobných diel, napríklad aj od študentov oslavujúcich dospelosť na stužkových. Riaditeľ Vladimír Repčík po neutíchajúcej nevôli na sociálnych sieťach a verejných fórach rezignoval.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.