Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2010, 09:40

Blokáda pokračuje. Kamionisti chcú rokovať s Ficom

Aktualizované 10.20 | Dôležitá dopravná tepna na východe Bratislavy, Rožňavská ulica, zostala aj dnes zablokovaná odstavenými kamióny.

Protest kamionistov v Bratislave FotoHN/Peter Mayer
ČTK to potvrdila polícia. Tri kamióny sa pokúsili spomaliť dopravu aj na diaľničnom obchvate hlavného mesta. Nákladní dopravcovia tak pokračujú v proteste proti novému systému elektronického mýta. Dnes sa tiež chcú stretnúť s premiérom Robertom Ficom.

Druhý deň blokády
Rožňavskú ulicu zatarasil nákladné autá v smere do centra vo štvrtok ráno. Hovorca bratislavského krajského riaditeľstva polície František Peczár potvrdil, že cesta je uzavretá aj dnes. V okolí sa podľa zistení ČTK tvorili dopravné zápchy.

Niekoľkokilometrový úsek zablokovalo už druhý deň v oboch smeroch vyše sto kamiónov. Stáli tu po celú noc a v proteste pokračujú aj dnes. Na križovatke Rožňavskej a Bajkalskej ulice prehradili dopravnú tepnu vozidlá polície. Kolabuje aj mestská doprava, keďže vozidlá mestskej hromadnej dopravy nemôžu premávať na trase Trnavská - Rožňavská - Senecká cesta. Obyvatelia v rannej dopravnej špičke využívajú obchádzkové spoje, ktoré sú preplnené cestujúcimi v smere do centra mesta. Dopravnú situáciu v hlavnom meste navyše komplikuje sneženie.

Solidárni kamionisti
K autodopravcom v Bratislave údajne nasmerovali vodiči ďalšie desiatky kamiónov, aby vyjadrili solidárnosť s ich protestom. Podľa vyjadrení autodopravcov na Rožňavskej sú rozhodnutí pokračovať v štrajku, respektíve štrajkovej pohotovosti bez časového obmedzenia. "Máme v poriadku všetky náležitosti vrátane príslušných meracích jednotiek. Chceli sme Bratislavou len prejsť, no polícia nám zahatala cestu. Podľa našich informácií polícia kontroluje vodičov kamiónov na príjazdových diaľniciach a cestách do Bratislavy, odoberá im vodičské a technické preukazy. Zastrašujú nás odťahovkami a dokonca tu boli aj kukláči," uviedol jeden z autodopravcov, ktorý sa, rovnako ako aj ďalší, odmietol predstaviť v obave z možných postihov.

Názory občanov na protest autodopravcov v dotknutej oblasti sa rôznia. Niektorí im vyjadrujú slovnú podporu, iní hromžia, že sa nemôžu včas dostať na pracovisko.

Nepripravené mýto
Dopravcovia tvrdia, že elektronické mýto, ktoré Slovensko zaviedlo od 1. januára pre autá nad 3,5 tony, je nepripravené a zvyšuje im náklady. Sťažujú si, že platia za niektoré úseky aj dvakrát. Žiadajú pozastavenie prevádzky mýta, prehodnotenie spoplatnených úsekov, zníženie spotrebnej dane z pohonných hmôt a dane z motorových vozidiel alebo označenie úsekov podliehajúcich mýtu dopravnými značkami. Ministerstvo dopravy všetky požiadavky odmieta.

Nové mýto vyvolalo aj zápchy na hraniciach, kde hlavne zahraniční vodiči niekoľko hodín čakali na palubné jednotky. Najviac postihnutý bol hraničný prechod s Českom Svrčinovec - Mosty u Jablunkova, kde podľa českej polície čaká aj dnes asi stovka kamiónov v kolóne dlhej približne 1,5 kilometra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.