27.12.2011, 00:00

Zelená energia ovládne svet aj budúci rok

Zelená energia ovládne svet aj budúci rok

 

Roku 2011 vládli jednoznačne zelené energie – investície do tejto oblasti prekročili už v novembri hranicu jeden bilión dolárov. „Peniaze sa do sektora lejú aj napriek relatívnej nezhode o budúcich klimatických cieľoch,“ hovorí rodák z Nových Zámkov Martin Šimonek. V londýnskej centrále prestížnej spravodajskej agentúry Bloomberg New Energy Finance pracuje na projektoch, ktoré si u neho objednávajú banky i vlády celého sveta. Medzi jeho „klientov“ patrí napríklad OSN či americký prezident Barack Obama. Pre administratívu šéfa Bieleho domu vypracoval správu, do ktorých odvetví energetického sektora investujú najviac peňazí jednotlivé štáty.

Slnečná energia
Zelená energia bude podľa očakávania 29-ročného Slováka dominovať témam vo finančnom svete aj budúci rok. Bude totiž lacná a ekonomická aj bez štátnej podpory. Hoci v Európe sa objem nových investícií najskôr prepadne, hlavnými ťahúňmi budú štáty tretieho sveta. „Tento rok klesli náklady na výstavbu solárnych a veterných elektrárni v niektorých prípadoch až o polovicu. Za následok to bude mať výrazný prílev investícií v nasledujúcom roku predovšetkým do rozvíjajúcich sa krajín sveta. Alternatívne zdroje energie sa tak stanú vážnym konkurentom pre fosílne palivá,“ hovorí Šimonek, ktorý je sám v Bloomberg New Energy Finance expertom na slnečnú energiu. Patrí do siete analytikov na celom svete, od Číny cez Indiu a Austráliu až po USA.

Práve oblasť fotovoltiky podľa neho čaká boom, a to aj napriek nákladom, ktoré boli často až prehnane vysoké. Príkladom je i Slovensko, kde solárne elektrárne zaznamenali v končiacom sa roku obrovský nárast.

Prepad Európy
Európsky biznis s energiami zasiahla kríza rovnako ako ostatné odvetvia. „Európa si na rok 2011 bude spomínať ako na rok triezvenia. Je tu pritom ešte stále veľký priestor na uťahovanie si opaskov. Vidno čoraz väčšie snahy o radikálne zásahy do toho, ako človek žije, zarába a míňa peniaze.“

Aj preto si Šimonek želá, aby sa situácia po nedávnych turbulenciách upokojila a rok 2012 bol rokom riešení dlhovej krízy. Verí, že v jeho biznise nahradí prepad európskeho trhu silnejší dopyt po zelených technológiách hlavne v Ázii a Južnej Amerike. „Tam existuje skutočná potreba po bezbariérových zdrojoch elektriny. Tamojšie krajiny momentálne majú tiež viac kapitálu než na Západe,“ dodáva mladý Slovák. V osobnom živote si praje najmä zdravie pre seba a celú svoju rodinu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.