Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2012, 00:00

Nemocnice súťažili málo

V nemocničných tendroch sa v priebehu posledných štyroch rokov súťažilo málo. Vo viac ako dvoch tretinách prípadov boli realizované tendre len s jedným uchádzačom. Pri obstarávaniach cez e-aukcie sa to týkalo necelých 34 percent aukcií. Vyplýva to z analýzy INEKO a Transparency Internatiol Slovensko, ktoré skúmali súťaženie v 60 zdravotníckych zariadeniach v rokoch 2009 až 2012.

"Nízky počet uchádzačov znamená obmedzenú súťaž a predpoklad vyšších cien. Keby v tendroch nemocníc súťažilo viac uchádzačov, nemocnice by zrejme ušetrili viac peňazí," píše sa v analýze s tým, že nemocnice mohli za sledované obdobie ušetriť až 116 miliónov eur.

Najmenej sa súťažilo v zadlžených štátnych zariadeniach na čele s Národným ústavom srdcových a cievnych chorôb. Príčinou nízkeho počtu ponúk v tendroch môže byť podľa analytikov úzke špecifikovanie predmetu obstarávania či pokrivenie trhu, ktorý si rozdelili jednotliví dodávatelia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.