Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2021, 15:54 Aktualizované dňa 25.06.2021 o 15:58

NCZI spúšťa generovanie covid pasov, ľudom bude posielať emaily

  • Štát ich bude priebežne a automaticky zasielať na mailové adresy ľudí.
  • Týka sa to tých, ktorí uplynulé týždne požiadali o dočasný očkovací certifikát.
NCZI spúšťa generovanie covid pasov, ľudom bude posielať emaily
Zdroj: TASR/AP

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) začína od piatka s generovaním digitálnych Covid preukazov Únie.

Od soboty ich bude priebežne a automaticky zasielať na mailové adresy ľudí, ktorí si za uplynulé týždne požiadali o dočasný očkovací certifikát.

​Zároveň má byť od pondelka (28. 6.) na stránke korona.gov.sk dostupný formulár, prostredníctvom ktorého oň budú môcť ľudia požiadať. Informovala o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Jednotné digitálne preukazy začnú v EÚ platiť od 1. júla.

"Ich držitelia v nich budú mať nahraté údaje o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, testovaní či o prekonaní ochorenia," spresnila hovorkyňa. Dodala, že od tohto dátumu si budú môcť ľudia požiadať aj o digitálne potvrdenie o testovaní a prekonaní ochorenia COVID-19.

"Napriek tomu, že jednotné európske certifikáty mali uľahčiť cestovanie obyvateľov, rezort zdravotníctva odporúča, aby vzhľadom na šírenie nebezpečného delta variantu vírusu ľudia zvážili cestovanie do zahraničia," doplnila.

Na základe dohody členských štátov EÚ by mal byť systém certifikátov plne funkčný po uplynutí šesťtýždňového prechodného obdobia, ktoré sa skončí 12. augusta. Bližšie informácie o digitálnych COVID preukazoch EÚ majú byť verejnosti predstavené budúci týždeň.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.