Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2010, 07:55

Ak bude na cestách Bratislavy 400 kamiónov, MHD môže kolabovať

V prípade, že dnes dôjde k avizovanej blokáde komunikácií dopravcami v Bratislave v počte 400 kamiónov, Dopravný podnik Bratislava (DPB), a.s., predpokladá, že to môže spôsobiť kolaps mestskej hromadnej dopravy.

"Preto varujem a vyzývam tých, ktorí v piatok chcú organizovať takýto protest, aby naozaj zvážili metódy a formy protestu, ktoré volia," povedal dnes pre TASR predseda predstavenstva DPB Branislav Záhradník. Zdôraznil, že v prípade paralyzovania MHD a robenia si z cestujúcich rukojemníkov DPB nebude schopný zabezpečiť jej normálne fungovanie. Záhradník si nevie napríklad predstaviť, po akých náhradných trasách bude mestská doprava chodiť.

V časti Rožňavskej ulice došlo dnes k zablokovaniu viacerých vozidiel MHD. DPB bol nútený nasadiť náhradnú dopravu, čo si vyžiadalo ďalšie náklady. "Keď jedni dopravcovia riešia svoj spor s vládou o mýto a pritom blokujú prácu iného verejného dopravcu, považujeme to za veľmi nešťastné a budeme zvažovať, či nepodnikneme ďalšie právne kroky, vzhľadom na to, že nám vznikli náklady navyše," uviedol Záhradník.

Bratislavské cesty obsadí v piatok pravdepodobne viac ako 400 kamiónov. Nespokojní dopravcovia tak chcú prejaviť nesúhlas s fungovaním elektronického mýtneho systému a presadiť svoje základné požiadavky. Ide o zníženie spotrebnej dane na pohonné látky, cestnej dane či oddialenie prevádzky mýta o šesť mesiacov. Celý protest bude koordinovať Únia autodopravcov Slovenska (UNAS).

Jaroslav Polaček z UNAS zároveň zdôraznil, že nesúhlasí s dnešnými vyjadreniami šéfa rezortu dopravy Ľubomíra Vážneho. Podľa ministra totiž dopravcovia svojím konaním iba zneužívajú situáciu. "K dnešnému dňu je vydaných 69.000 palubných jednotiek a oproti tomu máme možno 100, možno 200 protestujúcich. Sú to tí dopravcovia, ktorí zanedbali svoju zákonnú povinnosť a nepripravili sa na spustenie elektronického systému mýta," uviedol Vážny na tlačovej konferencii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.