Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2021, 10:51 Aktualizované dňa 23.06.2021 o 11:48

Vláda schválila vodíkovú stratégiu. Sulík hovorí o jedinej ceste k uhlíkovej neutralite

Návrh z dielne rezortu hospodárstva schválila vláda s jednou pripomienkou.

Vláda schválila vodíkovú stratégiu. Sulík hovorí o jedinej ceste k uhlíkovej neutralite
Zdroj: TASR

Spotreba elektriny podľa prognóz na ceste ku klimatickej neutralite výrazne narastie. Podiel elektriny na konečnej spotrebe energie stúpne z dnešných 23 percent do roku 2030 na približne 30 percent a v roku 2050 až na 50 percent.

Rozvoj však čaká aj využitie najmä zeleného vodíka, vyrobeného z obnoviteľných zdrojov energie. Ten by mohol do roku 2050 pokryť 24 percent svetového energetického dopytu.

Slovensko by malo vo svojich priemyselných odvetviach a vo verejnom živote využívať vodík ako nosič energie všade tam, kde priame využitie elektriny nie je možné alebo je nákladovo neefektívne, vyplýva z Národnej vodíkovej stratégie (NVS), ktorú v stredu schválila vláda s pripomienkou.

Akčný plán k Národnej vodíkovej stratégii bude v ideálnom prípade schválený do konca tohto roka. Na brífingu to povedal minister hospodárstva Richard Sulík.

"To, čo bude teraz nasledovať, je tzv. akčný plán, ktorý bude omnoho konkrétnejší a omnoho záväznejší. Na tomto akčnom pláne už robíme, v ideálnom prípade ho budeme mať do konca roka schválený. Od budúceho roka by sa mohlo postupovať, v ideálnom prípade, konkrétne podľa akčného plánu," priblížil Sulík.

Slovensko by malo vo svojich priemyselných odvetviach a vo verejnom živote využívať vodík ako nosič energie všade tam, kde priame využitie elektriny nie je možné, alebo je nákladovo neefektívne, vyplýva z NVS, ktorú v stredu schválila vláda s pripomienkou.

"Využívanie vodíka ako súčasti hospodárstva SR je celonárodným záujmom. Na jeho zavedení do praxe sa bude podieľať vláda SR v spolupráci s podnikateľskou sférou, inštitúciami výskumu, vývoja a vzdelávania, a tiež orgánmi územnej samosprávy podľa opatrení, ktoré budú špecifikované v Akčnom pláne k NVS," uviedol rezort hospodárstva v schválenom materiáli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.