Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2021, 10:04 Aktualizované dňa 23.06.2021 o 11:18

Deltu potvrdili na Slovensku. Ide o človeka, ktorý bol v Rusku

Virológ Boris Klempa uviedol, že tento variant identifikovali v pozitívnej vzorke od osoby, ktorá na Slovensko pricestovala z Ruska.

Na Slovensku laboratórne potvrdili prítomnosť delta variantu nového koronavírusu. Potvrdila to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

"Myslím, že to bolo z Petrohradu po futbale. Pán je v karanténe, bez kontaktov a je sledovaný. Zatiaľ nejaké nebezpečenstvo nehrozí, takže verím tomu, že to tak aj skončí," povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pred rokovaním vlády novinárom, keď sa pýtali na detaily prípadu.

Dodržiava karanténu a nariadenia

Neskôr však Lengvarského rezort na Facebooku spresnil, že ide o "človeka, ktorý pricestoval z Ruska, nebol však na futbalových zápasoch na Majstrovstvách Európy."

"Osoba bola bez úzkych kontaktov a nie je hospitalizovaná. Aktuálne sa nachádza v domácej karanténe a zodpovedne dodržiava všetky nariadené protiepidemické opatrenia," informoval hlavný hygienik Ján Mikas.

Virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied uviedol, že tento variant identifikovali v pozitívnej vzorke od osoby, ktorá na Slovensko pricestovala z Ruska.

Delta variant je podľa laboratórnej diagnostičky a molekulárnej biologičky na úrade Anny Kaliňákovej zaraďovaný medzi tzv. "variants of concern", teda varianty, na ktoré je potrebné sa zvlášť zamerať, keďže sú jasné vedecké dôkazy o ich možnom vplyve na rýchlosť a spôsob šírenia, alebo odpoveď imunitného systému.

Najnebezpečnejšia z doterajších mutácií

Mikas zdôraznil, že obozretnosť a dodržiavanie nastavených preventívnych pravidiel v rámci krajiny i mimo nej sú mimoriadne dôležité.

"Laboratóriá na žiadosť hlavného hygienika vykonávajú sekvenáciu všetkých pozitívnych vzoriek na SARS-CoV-2 s dostatočne vysokou vírusovou náložou, pretože to je predpoklad, aby bola sekvenácia úspešná," dodal úrad.

Rezort zdravotníctva upozorňuje, že delta variant je doposiaľ najinfekčnejší a najnebezpečnejší z doterajších mutácií koronavírusu. Dodáva zároveň, že vakcíny proti nemu stále fungujú veľmi účinne.

Oficiálne odhady britskej vlády hovoria, že:

  • 1 dávka vakcíny chráni na 26-40 percent pred symptomatickým priebehom covidu pri delta variante.
  • 2 dávky vakcíny chránia na 76-84 percent pred symptomatickým priebehom covidu pri delta variante.
  • 1 dávka vakcíny chráni na 57-85 percent pred hospitalizáciou pri delta variante.
  • 2 dávky vakcíny chránia na 85-98 percent pred hospitalizáciou pri delta variante.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.