Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2021, 09:45 Aktualizované dňa 23.06.2021 o 15:16

Reagujeme tak, aby sme štát ochránili pred škodou, hovorí Heger o Sputniku

Slovensko predá alebo daruje 160-tisíc dávok vakcíny Sputnik V.

Premiér Eduard Heger uviedol, že pri zvyšných dávkach vakcíny Sputnik by bol lepší predaj ako darovanie. "Nebojím sa ani, keby sme nejakú časť darovali v rámci solidarity," dodal. 

Heger hovorí, že v čase, keď sme ruskú vakcínu kupovali boli okolnosti, ktoré sa teraz zmenili. 

"Vtedy sa rozhodovalo na základe nejakých okolností, tie sa zmenili. Reagujeme promtne, aby sme štát uchránili od akejkoľvek škody," poznamenal.

Premiér nechcel odpovedať na otázku, či ponesie niekto zodpovednosť za to, ak sa predaj Sputnika nepodarí.

Slovensko predá alebo daruje 160-tisíc dávok vakcíny Sputnik V. Pôjde predovšetkým o krajiny západného Balkánu.

Do utorka (22. 6.) využilo možnosť prihlásiť sa na očkovanie touto neregistrovanou vakcínou na Slovensku 14.214 ľudí.

Zaočkovať sa ňou doposiaľ dalo 8004 osôb. O návrhu predaja a darovania vakcíny Sputnik V formou bilaterálných dohôd s tretími krajinami rozhodla v stredu na svojom zasadnutí vláda.

"Vzhľadom na stále pretrvávajúcu vážnosť epidemiologickej situácie a potrebu vzájomnej kooperácie medzi krajinami s cieľom spomalenia šírenia ochorenia COVID-19 navrhujeme darovať určitý počet vakcín Sputnik V krajinám západného Balkánu v rámci materiálnej pomoci. Zároveň navrhujeme ponúknuť v nadväznosti na záujem tretích krajín ďalšie vakcíny na predaj, a tak prispieť k dosiahnutiu spoločného cieľa - zníženia dôsledkov pandémie," uvádza sa v schválenom materiáli.

Záujem o kúpu vakcíny Sputnik V prejavila Argentína. Záujem o darovanie vakcíny má Bosna a Hercegovina, ďalej Severné Macedónsko či Albánsko. Záujem o kúpu alebo darovanie vakcín v podobe medzištátnej zmluvy prejavila aj Čierna Hora.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.