Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2021, 16:39

Epidemiológ varuje pred deltou: Už teraz sme prehrali. Na záchranu seba a svojich blízkych nezostáva veľa času

  • V rozhovore s epidemiológom Martinom Pavelkom sa dozviete:
  • V čom delta variant koronavírusu zmenil hru.
  • Z akého dôvodu proti nemu nepomôže lockdown.
  • Čo jediné je proti delte účinné.
  • Kedy približne môžeme očakávať, že udrie na Slovensku.
  • A ktoré oblasti Slovenska budú v tretej vlne najviac ohrozené.

Koncom apríla ste povedali, že tretia vlna určite príde a ak rýchlo všetko otvoríme, strelíme si do nohy. Strelili sme si do nohy?
Trošku som bol prekvapený, že sa všetko pootváralo a incidenčná krivka klesá. Čiže mi z toho vyplýva, že ak si spočítam skupinu, ktorá prekonala covid, a tú, ktorá je zaočkovaná, tak v prostredí alfa variantu sme asi dosiahli hranicu kolektívnej imunity. To, prečo som sa obával prílišného otvárania, bolo, že vtedy sme nevedeli, či sme tú hranicu dosiahli. Reprodukčné číslo bolo 0,9 až 0,95, čiže ten priestor na manévrovanie nebol až taký veľký. Časom sa ukázalo, že sme akcelerovali úroveň zaočkovania a pri alfa variante už prvou dávkou získavate dostatočnú imunitu.

Vtedy sme sa rozprávali aj o novom epicentre, ktoré bolo v Indii. Čo už teraz vieme o tom variante, čo sme predtým nevedeli?
Delta variant úplne zamiešal karty a zmenil hru, ktorú teraz hráme s COVID-19. Má výrazne odlišné epidemiologické charakteristiky a parametre, ktoré z neho robia už variant, ktorý si nevieme konvenčne kontrolovať. Konvenčné metódy nám zlyhávajú. Po prvé je omnoho viac infekčnejší. To základné reprodukčné číslo, ktorým meriame infekčnosť R0, škótsky úrad verejného zdravotníctva odhadol medzi 6 až 7. Z toho mi vyplýva hranica kolektívnej imunity okolo 90 percent. Čiže potrebujeme mať zaočkovaných deväť z 10 Slovákov, aby sme prirodzene dostali epidémiu do klesajúceho trendu a nerástla nám. A to je strašne vysoké číslo. Tu už zlyhávajú konvenčné metódy ako lockdown alebo celoplošné testovanie. Sme už na úplne inom leveli.

Čo ešte?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.