Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2021, 00:00

Slovenský eurokomisár pre HN: Európa bude zelená batériová veľmoc

Výskum a inovácie na starom kontinente dobiehajú stratené roky. Plány najmä v odvetví elektromobility sú ambiciózne, čo dokazuje aj to, koľko miliárd je na ňu vyčlenených v najbližších rokoch. Bližšie o nich pre HN porozprával podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

V rámci takzvaného baterkového plánu pre Európu hovoríme spolu o šiestich miliardách eur štátnej pomoci, ktoré majú vygenerovať 20 miliárd investícií. Sú tieto ciele reálne dosiahnuteľné?
Výška podpory a investície je len akýsi indikátor, ktorým sme naštartovali celý proces. Je dôležité vidieť, že v rokoch 2019 aj 2020 bolo do nového priemyselného odvetvia v Európe, výroby batérií, nasmerovaných po 60 miliárd eur. Ide o trojnásobne vyššie investície za rovnaké obdobie v porovnaní s Čínou. EÚ sa jednoznačne stala číslom jeden, čo sa týka atraktivity investovania do odvetvia. Európsky trh je už dnes lídrom, pokiaľ ide o elektromobilitu, a postavenie sa bude posilňovať. V minulom roku Európa s počtom vyše milióna predaných áut predbehla Čínu. V prvom štvrťroku tohto roka sme už na 15 percentách podielu áut predaných v Európe. Čiže všetci veľkí hráči investujú do tohto sektora a zatiaľ to ide ako lokomotíva.

Európe roky vyčítali, že zanedbávala inovácie a nepodporovala svoj potenciál. Môžu investície do elektromobility a zelených riešení zabezpečiť, že sa stane opäť dôležitým inovačným hráčom?
Myslím si, že sa to už mení. Ak ide o investovanie do tohto odvetvia, nikto už nespochybňuje, že Európa je lídrom. Aj v oblasti zelených technológií. Únia investovala do nových odvetví, ktoré nám budú prinášať aj v budúcnosti výhod

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.