Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2021, 12:47 Aktualizované dňa 21.06.2021 o 17:04

Krízový štáb rozhodol. Cestovanie sa zatiaľ neobmedzuje, neskôr budú platiť tri podmienky

Od istej doby má byť vstupenkou na cestovanie očkovanie, e-hranica a negatívny PCR test.

Cestovanie sa zatiaľ neobmedzuje. Od istej doby však má byť vstupenkou na cestovanie očkovanie, e-hranica a negatívny PCR test. Po pondelkovom rokovaní ústredného krízového štábu to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengarský (nominant OĽANO).

"Všetkých občanov by som poprosil, aby sa čím skôr zaregistrovali a nechali sa zaočkovať, aby sa počas letných prázdnin mohli vrátiť bez problémov domov.
Ostatní sa budú musieť povinne registrovať v eHranici. Toto bude prísne kontrolované na vstupe na Slovensko," povedal Lengvarský.

Ozrejmil aj to, ako chce motivovať ľudí na očkovanie. "Budeme vysielať očkovacie tímy. Spustíme očkovanie vo ambulanciách všeobecných lekárov a pediatrov. Spustili sme registráciu na vakcínu Johnson & Johnson, ktorá je dávaná hlavne do mobilných očkovacích tímov a o ďalších možnostiach motivácie ešte budeme diskutovať."

Povinná štátna karanténa podľa ministra zatiaľ nebude, ale bude povinná registrácia.

"Bude sa to kontrolovať 24/7. Buď budú mať občania Covid pass od budúceho týždňa, alebo budú registrovaní v eHranica," povedal Lengvarský.

Časom má byť obmedzený aj status pendlera. "Status pendlera bude výrazne obmedzený. Podmienkou vstupu bude očkovanie alebo registrácia," doplnil minister zdravotníctva.

Na očkovanie vyzval aj miniser vnútra Roman Mikulec. "Aj s novým variantom vírusu sa dá bojovať vtedy, ak budeme zaočkovaní," povedal Mikulec.

​Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva určí, v akom režime budú kontrolované hranice. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nevylúčil, že kontrola na hraniciach bude nepretržitá.

Pripustil tiež, že počet otvorených hraničných priechodov sa môže znížiť. "Ešte neviem, od akého dňa to bude platiť, ale bude to platiť pre každého," dodal.

Vyhláška tiež určí, aké údaje budú budú môcť policajti na hraniciach kontrolovať. Podľa Lengvarského to budú buď COVID pasy, alebo povinná registrácia v eHranici, ktorá bude kontrolovaná.
Delta variant nového koronavírusu je podľa odborníka na tropickú medicínu Vladimíra Krčméryho novou situáciou. "Vírus je dva- až sedemkrát nákazlivejší. Má kratšiu inkubačnú dobu. Nemá síce vyššiu mortalitu, ale tým, že sa rýchlo šíri, zas nám naplní nemocnice tak, že sa nebude dať robiť iná medicína. Pri dvoch dávkach očkovania je omnoho nižšia šanca, že sa človek nakazí," vysvetlil Krčméry.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.