Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2010, 00:00

Michal Považan pre HN: V Česku je viac učiteľov, ktorí vedia a chcú učiť

V prieskume sa niekoľkokrát ukázalo, že české vysoké školy sú na tom lepšie ako slovenské. O čom to svedčí?
Ťažko povedať. Ale pravdou je, že do českého vysokého školstva idú väčšie finančné prostriedky ako do slovenského. Pedagógovia sú tak viac motivovaní, majú lepšie vybavenie a lepšie budovy, tým pádom majú lepšie možnosti aj pre študentov, aby tam uplatnili svoj prirodzený intelekt. České predbiehajú slovenské aj vo vedeckých výstupoch. V ČR je percento učiteľov, ktorí vedia a chcú, skutočne väčšie ako u nás.

Podľa prieskumu majú obrovské ťažkosti s hľadaním práce právnici. Neoplatí sa už študovať právo?
Určite sa oplatí. Ale študovať ho tak, aby absolvent bol excelentným právnikom. Už prešli časy, keď bol na trhu nedostatok právnikov a aj podpriemerný právnik sa uchytil a uživil. Dnes tí absolventi musia byť skutočne dobrí, aby sa v konkurencii dokázali presadiť.

Zaujíma personalistov pri prijímaní do zamestnania, kde študoval uchádzač?
Iba 15 percent absolventov povedalo, že personalistu skutočne zaujímala ich vysoká škola. Personalisti neprikladajú dôležitosť a zrejme nevidia veľký rozdiel medzi kvalitou jednej vysokej školy, resp. fakulty, a inej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.