Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2010, 00:00

ČSSD "straší" voličov našimi reformami (video)

"Zdraví není byznys" - to je volebný slogan českých sociálnych demokratov, ktorým bojujú pred voľbami o českého voliča. Na pomoc tomuto sloganu "si zavolali" aj Slovensko a konkrétne zdravotnícku reformu z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu.

Dramatická hudba ako z hororového filmu, zábery na exministra a reformátora slovenského zdravotníctva Rudolfa Zajaca, komentár, ako sa reformovaním zdravotníctva v roku 2004 výrazne zvýšilo zaťaženie platcov poistenia, ako sa znížila kvalita a dostupnosť zdravotníckej starostlivosti. Sociálni demokrati v Česku využili ako negatívny príklad Slovensko a reformy Dzurindovej vlády už vo voľbách v roku 2006.

ČSSD Jiřího Paroubka vraj k tomu spotu inšpirovalo to, že Zajac je expertom na zdravotnícku reformu v konkurenčnej politickej strane TOP09 Karla Schwarzenberga. "Áno,“ reagoval stručne ústredný volebný manažér ČSSD Jaroslav Tvrdík. Autor reformy Zajac nechcel komentovať spot sociálnych demokratov. "Od pseudosocialistov českého či slovenského typu neočakávam nič, preto nebudem nič komentovať,“ povedal pre HN.

Naopak, hlavný rival ČSSD pravicová strana ODS v minulosti poukazovala na úspechy našej krajiny a dávala ju za príklad ako modernú krajinu potrebných a účinných reforiem. V roku 2006 aj voľby ODS ešte na čele s Mirkom Topolánkom vyhrala.

České televízie majú na dosah aj slovenskí diváci. Preto im spot o tom, ako na Slovensku po reforme zdravotníctva všetko išlo dole vodou, nemusí ujsť. Či môže český spot ovplyvniť aj slovenských voličov, keďže sa aj u nás blížia parlamentné voľby, Tvrdík z ČSSD komentoval len stručne. "Nevieme posúdiť,“ reagoval pre HN. Politológ Miroslav Kusý nepredpokladá, že by to naši občania vnímali nejako intenzívne. "Volebné slogany sú už natoľko sprofanované, že to už ľudia berú inak.“ Dodáva, že stále funguje stereotyp, v ktorom je Česko ten "silnejší brat“ slabšieho Slovenska, ktorý sa vyvaruje a vopred poučí z našich "chýb“. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.