Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2021, 14:08 Aktualizované dňa 18.06.2021 o 15:13

Dovolenky môžu byť jednoduchšie: Slovensko je pre zvyšok Únie zelené

Väčšina obľúbených turistických destinácií nevyžaduje od cestujúcich zo zelených krajín test či karanténu.

Bratislavské letisko, koronavírus
Zdroj: ilustračná snímka TASR/Jakub Kotian

Slovensko je podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) medzi zelenými krajinami s nízkym rizikom nákazy, čo uľahčí cestovanie do európskych krajín, ktoré sa riadia spoločným semaforom Únie.

Medzi zelené krajiny patrí aj Česko. Na zmeny v pravidlách cestovania upozornil portál Seznam Zprávy.

Zdroj: ECDC

​Pre väčšinu obľúbených turistických destinácií, vrátane Chorvátska, už Slováci a Česi nebudú potrebovať negatívny test ani tráviť čas v karanténe. 

Chorváti nevyžadujú testy zo zelených krajín

​Cestujúci zo zelených krajín alebo regiónov, bez ohľadu na svoje občianstvo, môžu vstúpiť do Chorvátska bez toho, aby podliehali požiadavke izolácie alebo testu.

Doteraz bol vstup do Chorvátska možný len po najmenej 14 dňoch od dokončenia očkovania, do 180 dní po prekonania choroby covid-19 alebo s negatívnym PCR alebo antigénovým testom.

​Európska komisia v polovici júna spustila platformu Re-open EU, kde je možné prehľadne nájsť pravidlá pre vstup do jednotlivých krajín Európskej únie a tiež Islandu, Lichtenštajnska, Nórska a Švajčiarska v závislosti na farbe predvolenej krajiny na cestovateľskom semafore.

Platforma používa informácie z ECDC a každý deň ich aktualizuje.

Dovolenky v zahraničí sa môžu zmeniť na horor, uviedol po rokovaní štvrtkového krízového štábu Vladimír Krčméry. Dal radu, ako cestovať:

Červená kvôli chybným dátam

​Slovensko bolo ešte na začiatku júna na mape ECDC červenou krajinou. Úrad verejného zdravotníctva totiž do celoeurópskeho systému, ktorým sa niektoré krajiny riadia pri nastavení obmedzení pre cestách cez hranice, posielal chybné dáta.

Pri hodnotení epidemickej situácie sme tak vyšli horšie, než sme na tom v skutočnosti boli. Úrad hlavného hygienika chybu priznal a ohlásil nápravu. Po úprave údajov Slovensko presunuli do oranžovej farby.

"V tejto súvislosti išlo o zlyhanie ľudského faktora pri nahlasovaní dát do systému TESSy, za čo sa ospravedlňujeme. V uplynulých dňoch sme prijali všetky potrebné kroky k okamžitému riešeniu vzniknutej situácie. Do TESSy boli 31. mája odoslané už správne údaje," uviedol úrad.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.