Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Z domova odchádzali ako neznámi, v zahraničí sa vypracovali na špičky vo svojich odboroch. V seriáli Slovenský recept na úspech vám prinášame príbehy úspešných Slovákov.
[[{"type":"hn-image","fid":"83325"}]]

Rodák z Bratislavy Stanislav Kirschbaum takmer celý svoj život prežil v Kanade. Tam dnes patrí medzi popredných odborníkov na politické vedy strednej Európy a stal sa členom prestížnej Kanadskej kráľovskej akadémie. Jeho otec Jozef Kirschbaum, historik a diplomat, bol pritom koncom 30. rokov veliteľom Hlinkovej mládeže na Slovensku a jeho názory na históriu sú pre mnohých kontroverzné. Stanislav tvrdí, že v niektorých veciach mali s otcom rozdielne názory, hoci vznik prvej Slovenskej republiky považuje za historickú nevyhnutnosť. "S odstupom času a dejín nevidím, že by existovalo iné riešenie, ktoré mohlo mať lepší výsledok."

Zo Švajčiarska do Kanady
Podstatnú časť detstva prežil Stanislav vo Švajčiarsku a neskôr v Kanade. Koniec vojny ho zastihol v Berne. Rodina zostala v Ženeve až do roku 1949, potom sa rozhodovali medzi Kanadou, Amerikou a Argentínou. "Tým, že moja sestra a ja sme chodili v Ženeve do školy a hovorili po francúzsky, rozhodnutie padlo na Kanadu,“ spomína Kirschbaum.

Usadili sa teda v Montreale. "Išiel som do francúzskej základnej školy a potom do anglického gymnázia. Vlastne som vyrastal ako dvojrečový Kanaďan, ktorý pritom vedel aj po slovensky.“ Slovenčinu ovláda takmer bezchybne dodnes. "Moji rodičia sa vždy so mnou rozprávali v našej reči. To, čo pokladám za slovenské v mojom živote, som dostal od nich.“

Vysokoškolské štúdium rozdelil medzi univerzity v Ottave a Toronte, doktorát získal zasa v Paríži. Po skončení štúdií sa venoval akademickej kariére. Slovensko pritom ani na chvíľu - aspoň akademicky - neopustil. Prednáša politické vedy a históriu, pričom sa zameriava práve na strednú a východnú Európu. Je autorom knihy A History of Slovakia - prvých dejín Slovenska napísaných inak ako po slovensky či česky.

Verný Slovensku
Na jeho konte je však oveľa viac kníh spojených s rodnou krajinou. Prispel k tomu, aby pojem Slováci nechýbal v Kanadskej encyklopédii. Bol jeden z mála akademikov, ktorého vybrali do Národnej akadémie obrany Kanady.

Akademickú pôdu Kirschbaum dodnes neopustil. Stále prednáša na Yorkskej univerzite v Toronte. Od roku 1980 je tiež tajomníkom Medzinárodnej rady pre stredo- a východoeurópske štúdie. Pred siedmimi rokmi ho zvolili za člena prestížnej Kanadskej kráľovskej akadémie. Je hlavnou kanadskou inštitúciou, ktorá zoskupuje významných vedcov a výskumníkov z humanitných a prírodných odborov.

Kto je Stanislav Kirschbaum

Narodil sa v Bratislave v roku 1942. Jeho rodina emigrovala v roku 1949 do Kanady. Študoval vo švajčiarskej Ženeve, v kanadskom Montreale a Toronte a v Paríži vo Francúzsku. V súčasnosti je profesorom na Yorkskej univerzite v Toronte a prednáša na Katedre medzinárodných štúdií a politológie.

Prečítajte si aj:
Doma som už v Kanade

Profesor histórie a medzinárodných vzťahov Stanislav Kirschbaum pre HN:

Máte za sebou úspešnú kariéru. Čo by ste poradili mladým Slovákom, aby sa im darilo rovnako?
Treba si veriť, mať radosť zo života a tvrdo pracovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.