Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.05.2010, 00:00

Figeľ povedal Ficovi jasné "nie" (video)

Šéf KDH Ján Figeľ definitívne odmietol akúkoľvek povolebnú spoluprácu so stranou Roberta Fica. Kresťanskí demokrati sa včera na rokovaní predsedníctva dohodli, že so Smerom-SD si po parlamentných voľbách ani nesadnú za rokovací stôl.

Ján Figeľ. Foto: HN/P. Mayer
Zdroj: HN/P. Mayer
KDH doteraz v krajnom prípade pripúšťalo koalíciu so Smerom. Figeľ túto spoluprácu vo volebnom rozhovore pre HN podmienil výsledkom volieb - "ak občania rozhodnú, že bez Smeru sa vláda nedá zostaviť“. Krátko nato však už bola situácia iná.

Fico reagoval ostro
KDH je tak po SDKÚ a SaS treťou stredo-pravou stranou, ktorá Ficovi a jeho strane povedala jasné "nie“. "Strana Smer-SD sa diskvalifikuje z povolebnej spolupráce, ktorú KDH ako krajné riešenie vo forme širokej vyváženej koalície doteraz pripúšťalo,“ vyhlásil po rokovaní predsedníctva Figeľ. Ako hlavné dôvody uviedol podozrenia z podplácania a nejasnosti okolo sponzorov.
Premiér a predseda Smeru Fico reagoval na postoj kresťanských demokratov pomerne ostro. "Smer-SD berie na vedomie, že farizejské KDH sa prihlásilo k zlepencu antisociálnej a skorumpovanej SDKÚ, protislovenskej SMK a tiež SaS, podporujúcej legalizáciu marihuany a homosexuálne manželstvá,“ odkázal po hovorkyni strany Kataríne Kližanovej Rýsovej šéf Fico.

Radičová vidí šance opozície
Figeľ s ostatnými členmi predsedníctva KDH sa neplánujú po voľbách ani stretnúť so Smerom. Ten ako najpravdepodobnejší víťaz volieb bude pozývať jednotlivé strany na rokovanie o budúcej vláde. Fico odkázal, že vidí budúcnosť Slovenskej republiky v silnej sociálnej a slovenskej vláde. S kým ju však mieni vytvoriť, nekonkretizoval.

Volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová pred pár dňami prostredníctvom médií adresovala Figeľovi, aby sa zachoval ako chlap a odmietol spoluprácu s Ficom. Teraz jeho odmietnutie Smeru víta. "Sme radi, že na našu výzvu zo Skalice reagovali pozitívne. Sily na politickom spektre sú pár týždňov pred voľbami vyrovnané a je tu reálna šanca vytvorenia vlády zo strany opozície,“ reagovala líderka. Dodala, že voľby budú referendom o dôležitých témach, ktoré sa dotýkajú kvality života všetkých ľudí.

Bugár má voči Smeru jasno
O spolupráci so Smerom však už nechce veľmi počuť ani predseda strany Most-Híd Béla Bugár. A to nie kvôli otázke dvojakého občianstva, ktorú otvoril pred vyše týždňom maďarský parlament, ale preto, že vládne strany na čele so Smerom neriešia zlú situáciu, naopak, rastie korupcia aj nezamestnanosť. "Kým sme ešte predtým hovorili, že existuje malinká možnosť vlády so Smerom pre dobro Slovenska, teraz hovoríme, že v tom máme jasno,“ povedal HN Bugár. Bol by ochotný podpísať aj spoločný dokument opozičných strán, kde by zakotvili "nespoluprácu“ so Smerom.

Z väčších opozičných strán jedine SMK má stále vlažný postoj. Síce presadzujú v prvom rade stredo-pravú vládu, no rokovať so Smerom po voľbách chcú. "Ak bude takéto rokovanie, tam problém nevidíme,“ reagoval pre HN podpredseda SMK Gyula Bárdos.

Smeru teda ostávajú okrem SMK súčasní koaliční partneri, ktorých predvolebné preferencie nevyzerajú veľmi ružovo. A ak sa aj národniari Jána Slotu do parlamentu dostanú, vláda Smer, SNS a SMK neprichádza do úvahy. Či by si Bárdos vedel predstaviť koalíciu oni a Fico plus Vladimír Mečiar so svojím HZDS, nepovedal.

Podľa sociológa Martina Slosiarika sú tieto vyhlásenia politických strán o spolupráci alebo odmietnutia podstatné pre voliča. "Tí nerozhodnutí sa môžu práve teraz rozhodnúť napríklad pre KDH, keďže povedalo jasný postoj.“ Má to podľa neho väčší vplyv na ľudí ako celá volebná kampaň v podobe bilbordov či mítingov.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.