Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2009, 00:00

Slovák, ktorý šéfuje IT biznisu v Európe

Úspešný manažér Ivan Hruška je prezidentom všetkých európskych pobočiek medzinárodnej spoločnosti Ness.

Začínal ako súkromný podnikateľ, dnes šéfuje všetkým európskym pobočkám medzinárodnej IT spoločnosti Ness. Napriek tomu, že programátora robil iba krátko, myslí si, že pre túto pozíciu nestačia iba poznatky z oblasti IT, využíva i inžinierske vzdelanie. "Moja výhoda povolania stavebného inžiniera je v tom, že sa na IT pozerám menej cez technológie, ale skôr z hľadiska biznisu. Teda na to, čo to môže koncovému klientovi doniesť, ako môže náš zákazník zarobiť viac peňazí alebo ušetriť čas.“ hovorí Ivan Hruška.

[[{"type":"hn-image","fid":"80928","attributes":{"class":"right","width":"300","height":"200"}}]]Ide o finálny efekt
Ivan Hruška krátko po doštudovaní stavariny a práci v projekčnej kancelárii zistil, že ho to viac ťahá k IT a dal sa na programovanie. "Vtedy ešte naivne som sa učil, čo to znamená robiť analýzu. Potom som sa učil programovať. Bol som priemerný, ale krátky čas som ako programátor fungoval. A dospel som k záveru, že na IT ma najviac baví to, že ľuďom môže zjednodušovať život,“ vysvetľuje Hruška.

Odvtedy sa tohto princípu stále drží. "Jednou z mojich hlavných pracovných náplní je viesť mojich podriadených k tomu, aby rozmýšľali nad tým, ako efektívne funguje banka, telekomunikačná alebo elektrárenská spoločnosť, čo my ako IT spoločnosť môžeme urobiť pre to, aby napríklad bankový úradník na okienku mohol kvalitnejšie obslúžiť svojho zákazníka. Menej sa na to pozerám cez technológie, viac myslím na finálny efekt pre koncového klienta.“

Pred dvanástimi rokmi Hruška predal svoj podiel vo firme, ktorú založil, pretože si chcel vyskúšať prácu pre medzinárodnú spoločnosť v zahraničí, a odišiel do Budapešti. Po troch rokoch sa aj s rodinou presťahoval do Prahy, neskôr sa vrátil do Košíc. Teraz trávi väčšinu času na cestách po Európe, kde vybavuje biznis. "Lietam do jednotlivých krajín, ktoré mám na starosti. To znamená do všetkých európskych pobočiek Nessu, teda okrem Slovenska do Anglicka, Holandska, Švajčiarska, Česka, Maďarska a Rumunska. Snažím sa o to, aby sme spolupracovali ako celok a takto nadnárodne aj fungovali.“

Najlepšia je dynamika
Podľa Hrušku je veľmi dôležité, aby vás práca bavila. Na IT oblasti považuje za ideálne to, že je veľmi dynamická a rýchlo sa mení. "To, čo bolo pred piatimi rokmi hitom, je dnes bežná vec a bavíme sa o tom, čo budeme robiť o dva-tri roky. Za 25 rokov, čo sa v IT pohybujem, sa rozvinulo obrovským tempom.“ Na svojej práci zároveň oceňuje jej širokospektrálnosť. "V tomto odvetví sa krížia všetky možné druhy biznisu - výroba, servis, služby. Ako manažér pracujete na projektoch pre banky, utilitné spoločnosti alebo štátnu správu. Ich potreby sú rôznorodé a to ma baví.“

Napriek tomu, že sa vypracoval vo svojej profesii veľmi vysoko, stále ešte vidí možnosti na ďalší profesionálny rast. "Chcel by som svoju profesnú kariéru rozvinúť aj o prácu mimo Európy. Veľmi by ma zaujímalo vyskúšať si manažovanie krížom cez kontinenty, lebo Ness má pobočky v Amerike, Európe, Izraeli a Indii.“ Druhá vec, ktorá ho láka, je oblasť vzdelávania. "Všetci sa ženieme za veľkými ziskami, za tým, aby sme predávali čo najviac, lebo sa bojíme o to, že prídeme o trhový podiel. Čo sa však zanedbáva, je vzdelávanie a koučovanie. A tu by sa malo striedať externé s interným. Externý psychológ ako mentor je fajn vec, ale keď to skombinujeme s niekým zvnútra, komu daný manažér dôveruje, výsledky môžu byť obrovské. Mne v mojej manažérskej praxi najviac pomohlo, keď niekto, komu som dôveroval a o kom som vedel, že mi nejde po krku, mi vždy povedal - toto si urobil dobre alebo na toto mám iný názor. Viem si predstaviť, že by som niektorým kolegom aj mimo Ness Europe vedel takto pomôcť a možno im i zjednodušiť život.“

Kto je Ivan Hruška

Narodil sa v roku 1959 v Prešove. Vyštudoval Stavebnú fakultu na Technickej univerzite v Košiciach. Založil v roku 1989 firmu Rasax, neskôr v Budapešti pracoval pre Scala Business Solution. V roku 2000 prešiel do spoločnosti APP, v ktorej sa o tri roky neskôr, už pod názvom Ness Technologies, stal prezidentom pre Európu.

 

Prečítajte si aj:
Nebojte sa urobiť radikálnu zmenu

Rozhovor. Prezident pre Európu IT spoločnosti Ness Ivan Hruška pre HN:

Môžete prezradiť váš recept na úspech?
Som presvedčený, že keď niekto nie je vnútorne spokojný, má iba malú šancu byť dlhodobo úspešný. Človek musí zároveň robiť veci, ktoré ho bavia. Nedá sa uspieť tam, kde trpíte alebo kde sa necítite dobre. Mnohokrát to znamená úplne zmeniť smerovanie oproti tomu, čo si človek predsavzal na začiatku svojej profesionálnej kariéry. Neposledným receptom je podľa mňa nebáť sa urobiť v živote radikálnu zmenu. V mojom prípade to znamenalo rozhodnutie odísť z vlastného biznisu do zahraničia na pozíciu zamestnanca. Ale za najväčší úspech považujem svoju rodinu.

Príliš ambiciózny človek môže zostať na vrchole sám

Prezident IT spoločnosti Ness pre Európu Ivan Hruška presadzuje teóriu, že aj keď pracujete na manažérskej pozícii v oblasti internetových technológií, nie sú technológie to najdôležitejšie. „Najkľúčovejšia vec pre kvalitného človeka v riadení v IT je, aby rozumel biznisu zákazníka.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.