Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2010, 16:38

Najhorší krok vlády? Vianočný bonus pre dôchodcov

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy vyhodnotil za najlepší krok vlády zverejňovanie zmlúv.

Premiérka Iveta Radičová. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Najprínosnejšími krokmi súčasnej vlády, ktoré realizovala v 3. štvrťroku 2010, sú zverejňovanie zmlúv štátu na internete a povinné elektronické aukcie pri väčšine zákaziek verejného obstarávania v štátnej správe. Naopak, najhorším krokom je vyplatenie vianočného príspevku pre dôchodcov. Vyplýva to z projektu Hodnotenie ekonomických a sociálnych opatrení (HESO), ktorý pravidelne vypracováva Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

"Poskytnutie vianočného príspevku pre dôchodcov aj v roku 2010 bolo podľa odborníkov zúčastnených na projekte HESO najškodlivejším krokom vlády v 3. kvartáli 2010. Vláda podľa nich nenašla dostatok politickej odvahy na zrušenie tohto nesystémového opatrenia, ktoré navyše v opozícii pred voľbami sama kritizovala. Pokračuje tak v populizme predchádzajúcej vlády," konštatoval manažér projektu Dušan Zachar.

Celková podoba Programového vyhlásenia vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) získala od odborníkov priaznivé hodnotenie. Za najväčšie plusy pritom považujú plánovanú konsolidáciu verejných financií a ambiciózne opatrenia v boji proti netransparentnosti a korupcii. Vzhľadom na predvolebné sľuby sa však podľa viacerých respondentov dali očakávať výraznejšie reformné kroky.

Opatrenia vlády na pomoc zadlženým krajinám eurozóny boli odbornou verejnosťou v rámci projektu HESO hodnotené rozporuplne. Celkovo si však odmietnutie poskytnutia finančnej výpomoci Grécku získalo u expertov väčšie sympatie ako pristúpenie SR k tzv. eurovalu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.