Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2010, 20:06

Polaček: Kamionisti na Rožňavskej sú hrdinovia

Aktualizované 21.15 | Kamionisti malých a stredných autodopravcov dnes od 20.00 h začnú postupne odchádzať z Rožňavskej ulice v Bratislave, kde protestovali proti podmienkam fungovania elektronického mýta.Na ulici je asi 70-80 kamiónov.

Jaroslav Polaček z Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) pred kamionistami a médiami uviedol, že ich požiadavky boli čiastočne splnené. Zároveň však uviedol, že UNAS nekončí a nie je dobojované.

Žiadne sankcie
Vo štvrtok 14. januára sa uskutoční rokovanie Výboru NR SR pre hospodársku politiku za prítomnosti ministra dopravy Ľubomíra Vážneho a kamionistov.

Polaček dodal, že požiadali o mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR s cieľom doriešiť problémy elektronického mýta. S odvolaním sa na prísľub polície kamionistom povedal: "Nikto z vás nebude sankcionovaný."

Nastane zlom
Za zlomový termín v ďalšom vývoji okolo elektronického mýta považuje Polaček z UNAS termín 1. februára. Vtedy dostanú dopravcovia faktúry a budú môcť vyhodnotiť, či to, za čo platia, je v poriadku. Za tých 15 dní môžeme znova analyzovať, či je všetko podľa zákona a vyhlášky, ozrejmil. Ďalej sa však domnieva, že 1. februára môže nastať kolaps v elektronickom mýte.

Podľa Polačeka nechceli kamionisti eskalovať napätie, chceli informovať o chybách v mýte a dať návrhy na ich odstránenie. Na základe ich aktivít a následných jednaní sa podľa jeho slov udiali kroky, keď premiér Robert Fico napríklad vyhlásil, že spotrebná daň z nafty by sa mala znížiť o 9 centov za liter. Prítomných kamionistov potom oboznámil s výsledkami z dnešných rokovaní Fica s predstaviteľmi zamestnávateľov, odborov, dopravcov, rafinérie Slovnaft, rezortov financií a dopravy.

Nepripravené mýto
Polaček konštatoval, že sa potvrdilo, že elektronické mýto nebolo pripravené. "Je nám ľúto a veríme, že pán premiér, ktorého sme zatiahli do nášho sporu, nebol dostatočne informovaný a práve preto tieto rokovania boli také náročné," vysvetlil.

Zároveň ocenil premiérovu ústretovosť.  Poďakoval sa za podporu požiadavkám kamionistov slovenskej verejnosti, autodopravcom, ktorí vyjadrili s nimi solidaritu. Kamionistov na Rožňavskej ulici nazval "hrdinami".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.