Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2021, 12:00

Procházkovi schválili odpustenie justičnej skúšky, navrhla to Kolíková

Radoslav Procházka zdôraznil, že v súčasnosti sudcovské ambície nemá, rád by si však nechal otvorenú možnosť.

Procházkovi schválili odpustenie justičnej skúšky, navrhla to Kolíková
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Súdna rada odsúhlasila v utorok odpustenie vykonania odbornej justičnej skúšky advokátovi a bývalému poslancovi Národnej rady Radoslavovi Procházkovi. Procházka sa môže uchádzať v budúcnosti o sudcovské miesto bez povinnosti vykonania tejto skúšky.

​Súdna rada tak urobila na žiadosť ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí), ktorú o to požiadal Procházka.

"Žiadosť som podal pre prípad, ak by som sa rozhodol uchádzať sa o miesto na Najvyššom správnom súde. Nakoniec som si uvedomil, že to nie je teraz naliehavé, ale keďže žiadosť nie je viazaná na konkrétne sudcovské výberové konanie, tak som žiadosť nestiahol," vysvetlil pred Súdnou radou Procházka.

Zdôraznil, že v súčasnosti sudcovské ambície nemá, rád by si však nechal otvorenú možnosť, ak by sa v budúcnosti raz o takúto verejnú službu uchádzal. Súdna rada na zasadnutí advokátovu žiadosť nakoniec odobrila.

Ministerka spravodlivosti môže odpustiť so súhlasom Súdnej rady vykonanie odbornej justičnej skúšky. Umožňuje jej to zákon o sudcoch a prísediacich. Musí ísť však o osobu, ktorá je preukázateľne vedeckou alebo inou významnou osobnosťou v odbore práva a je najmenej desať rokov činná v právnickom povolaní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.