Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2021, 13:35 Aktualizované dňa 14.06.2021 o 14:05

Senát Najvyššieho súdu rozhodol. Adrián Szabó ide do väzby

Na pondelkové zasadnutie sa dostavil obvinený Adrián Szabó aj jeho obhajca Zoltán Perhács.

Senát Najvyššieho súdu rozhodol. Adrián Szabó ide do väzby
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Trojčlenný senát Najvyššieho súdu zobral obvineného riaditeľom Úradu inšpekčnej služby Adriána Szabóa do väzby. Súd tak zrušil verdikt Špecializovaného trestného súdu.

​Senát sa na zasadnutí zaoberal sťažnosťou prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči rozhodnutiu ŠTS.

Úrad špeciálnej prokuratúry na pondelkovom zasadnutí zastupuje špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Na pondelkové zasadnutie sa dostavil obvinený Adrián Szabó aj jeho obhajca Zoltán Perhács.

Verejné zasadnutie určil sťažnostnému súdu ŠTS v Pezinku na 13.00 h. Szabóa po vznesení obvinenia dočasne pozbavili výkonu štátnej služby. O jeho zotrvaní vo funkcii sa bude rozhodovať v najbližších dňoch.

Sudca pre prípravné konanie ŠTS v Pezinku Szaboá nezobral do väzby pre neexistenciu formálnych dôvodov väzby obvineného. Rozhodnutie nebolo právoplatné.

Szabóa a bývalého riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka a bývalého funkcionára NAKA Mariána Kučerku stíhajú pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť.

​NAKA zadržala Szabóa 3. júna. Celkovo obvinila troch ľudí. Korupčná trestná činnosť mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti, minimálne v hodnote 20-tisíc eur. Úplatky mal dostať od Slobodníka. Ten je jediným priamym svedkom v prípade.

Vláda minulý týždeň navrhla Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, aby prijal odporúčanie na odvolanie Adriána Szabóa.

V prípade, že výbor odporučí jeho odvolanie aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru, vláda riaditeľa Úradu inšpekčnej služby z funkcie odvolá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.