Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2010, 12:32

Kaliňák už nie je legitímnym ministrom, tvrdí SDKÚ

Minister vnútra Robert Kaliňák (na snímke) viac nie je pre najsilnejšiu opozičnú stranu SDKÚ-DS legitímnym ministrom.

Minister vnútra Robert Kaliňák avizuje, že nové radary sa dostali aj na miesta, kde doteraz nebolo zvykom merať rýchlosť. Snímka: HN/Peter Mayer
Zdroj: HN/Peter Mayer
Na dnešnom brífingu to vyhlásila vedúca tímu SDKÚ-DS pre právo, poriadok a spravodlivosť Lucia Žitňanská s tým, že strana vyzýva predsedu vlády Roberta Fica, aby Kaliňáka pre kauzu s výbušninou v záujme ochrany dobrého mena Slovenska odvolal.

Stratil kredit
"Myslíme si, že Kaliňák stratil akýkoľvek kredit zotrvávať na tejto pozícii. Štvrtková (7.1.) tlačová konferencia bola poslednou kvapkou. Namiesto toho, aby priznal zlyhanie a občanom SR povedal prepáčte, tak obvinil všetkých od opozície cez jedného policajta a pomaly je vinný policajný pes," konštatovala.

Poslanec SDKÚ-DS a exminister obrany Martin Fedor zdôraznil, že po spomínanom škandále je SR v súčasnosti stredobodom pozornosti ako krajina, v ktorej sa klame a skrýva. "Táto šanca je možno jedna z posledných, kedy môže minister takúto chybu napraviť, práve teraz si ešte môže zachovať tvár," myslí si Fedor.

Systémové zlyhanie
Zároveň zdôraznil, že ak sa robí výcvik na nič netušiacich civilistoch, nejde o chybu, ale o systémové zlyhanie. To isté podľa jeho slov platí aj v prípade, ak nikomu niekoľko dní nechýba výbušnina a ak sa tá dostane do lietadla, ktoré s ňou odletí. "Jediné individuálne zlyhanie, ktoré v tomto prípade vidíme, je práve na strane ministra," povedal.

O ďalšom postupe je opozícia pripravená rokovať na budúci týždeň. Žitňanská pritom zopakovala, že je otázne, či má zmysel päť mesiacov pred voľbami iniciovať mimoriadnu schôdzu NR SR na odvolanie Kaliňáka. Tú si však vedia predstaviť niektorí poslanci za SMK aj KDH.

Kaliňák vo štvrtok oznámil, že riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície Tibor Mako sa vzdal svojej funkcie pre škandál okolo vzorky trhaviny z policajného cvičenia, ktorá sa z popradského letiska lietadlom dostala až do írskeho Dublinu. "Tibor Mako poslal žiadosť o uvoľnenie z funkcie a ja som ju akceptoval," povedal.

To, čo sa stalo na letisku v Poprade uplynulý víkend, bola podľa Kaliňáka hlúpa ľudská chyba. Zároveň uviedol, že konkrétny policajt pochybil hneď niekoľko ráz. Minister pritom vychádzal z informácií, ktoré mu poskytla inšpekcia ministerstva vnútra. Tá preskúma celý služobný postup a aj to, či cvičenie policajtov bolo v súlade so zákonom. Kaliňák zároveň rozhodol o zastavení podobných cvičení, bude sa hľadať za ne náhradné riešenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.