Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2010, 00:00

Dzurinda "loví" voličov na Zemana

Pravičiar Mikuláš Dzurinda "loví" voličov v predvolebnej kampani pre svoju SDKÚ-DS aj na najznámejšieho českého ľavičiara Miloša Zemana. Stranícke mítingy spojil s autogramiádou novej knihy, ktorá je prepisom vzájomného rozhovoru oboch expremiérov. Predseda SDKÚ tvrdí, že kniha nebola účelovo načasovaná na predvolebné obdobie -- hovorí o náhode. "Vydanie knižky zdržala neplánovaná udalosť -- na začiatku sme boli traja. Človek, ktorý našu debatu moderoval, z projektu nakoniec odstúpil," tvrdí pre HN. Meno "moderátora" zverejniť odmietol -- vraj si to neželá.

Zemana považuje Dzurinda za osobného priateľa, bývalý český premiér je však priateľom aj s Robertom Ficom, ktorého zase SDKÚ považuje za "úhlavného" nepriateľa. Dzurinda však vidí medzi sociálnymi demokratmi Ficom a Zemanom zásadný rozdiel. "Zeman vie seriózne komunikovať aj s politickým rivalom a nikdy sa neuchýli k bezlimitnému populizmu."

Téma "Fico" rezonuje aj v samotnej knihe. Dzurinda ho na viacerých miestach kritizuje -- a dokonca prirovnáva k Vladimírovi Mečiarovi. "Fico sa podobá na Mečiara čoraz viac." Politiku Smeru-SD označuje za "mečiarizmus B". Zeman kritizuje Fica za "populistické opatrenia" typu šrotovné a trinásty dôchodok, koalíciu s SNS a radí mu zrušiť rovnú daň. Súčasnej sociálnej demokracii vyčíta tzv. populistickú úchylku. "Tendenciou ku krátkodobému úspechu, ktorý je ale vykúpený dlhodobou stratou."
Zeman po odchode z ČSSD dnes vedie Stranu práv občanov -- zemanovci. Podľa prieskumov nemá v májových voľbách šancu dostať sa do českého parlamentu. Šéf SDKÚ knihu rozhovorov zajtra pokrstí. Podľa informácií HN bude Zeman na krste chýbať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.