Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2010, 15:48

Beblavý: Záverečné práce budú na internete (video)

S novelou vysokoškolského zákona, ktorá by mala od 1. mája budúceho roku upravovať zverejňovanie záverečných prác, prichádza poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.

Miroslav Beblavý Snímka: TASR/Pavel Neubauer
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Od uvedeného dátumu by mali byť všetky bakalárske, diplomové, rigorózne či habilitačné práce, ktorých sa každoročne vyprodukuje od 50.000 do 100.000, zverejňované na internete. Dostupné budú 70 rokov.

Podľa novely nebude musieť byť zverejnená iba habilitačná práca, ktorá bola vydaná v knižnej podobe, uviedol dnes na tlačovej besede v Bratislave poslanec Beblavý. Odmietnutie súhlasu so zverejnením konzultoval s odborníkmi na autorské právo, ktorí nevideli v tejto jeho iniciatíve právny rozpor. "Ak to niekto napadne, Ústavný súd SR by to musel rozhodnúť,“ tvrdí koaličný poslanec.

Vzhľadom na to, že databáza prác už v súčasnosti funguje, školám nevzniknú vyššie náklady, treba iba upraviť systém. Práce bude možné len čítať, žiadnym spôsobom sa do nich nebude môcť zasahovať.

Minister školstva Eugen Jurzyca privítal túto poslaneckú iniciatívu. Považuje za dobrú prax, keď poslanec predtým, ako návrh predloží do legislatívneho procesu, ho príde skonzultovať na príslušné ministerstvo v dostatočnom predstihu. "Aby sa nestávalo, že návrh nezapadne do systému," poznamenal minister.

Zopakoval dôvody, prečo podporuje tento návrh. Podľa neho je návrh morálnym signálom, aby sa zabránilo plagiátorstvu, i keď v celom rozsahu to zrejme nebude možné. Verí, že sa týmto krokom zvýši kvalita záverečných prác a verejnosť bude mať možnosť čerpať z množstva odborných informácií.

Na margo sankcií za plagiátorstvo uviedol, že bude pravdepodobne predmetom ďalšej legislatívnej úpravy potom, ako dôkladne zanalyzujú situáciu. Minister si vie predstaviť, že jedným z postihov by bolo aj odňatie akademického titulu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata