Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2021, 20:12

Obvinený exšéf SIS Pčolinský požiada, aby jeho prípad prevzala generálna prokuratúra

Vladimír Pčolinský je právoplatne väzobne stíhaný od 29. marca, čelí obvineniam z korupcie.

Obvinený exšéf SIS Pčolinský požiada, aby jeho prípad prevzala generálna prokuratúra
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Obvinený bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský v pondelok (14. 6.) požiada, aby dozor nad jeho trestnou vecou prevzala generálna prokuratúra. Informoval o tom jeho obhajca Marián Bošanský.

Bývalý šéf SIS taktiež chce, aby generálna prokuratúra preskúmala zákonnosť konania dozorového prokurátora.

Poukazuje pritom na uznesenie Najvyššieho súdu, podľa ktorého mal prokurátor porušiť v jeho veci trestný poriadok.

O prebratie svojho prípadu generálnym prokurátorom chce Pčolinský požiadať "vzhľadom na prebiehajúce vnútorné mocenské boje medzi jednotlivými zložkami orgánov činných v trestnom konaní".

Odvoláva sa pritom na medializované informácie, podľa ktorých tieto boje viedli k odmietnutiu vydania jeho trestného spisu zo strany Národnej kriminálnej agentúry Úradu inšpekčnej služby.

Svoje rozhodnutie odôvodňuje aj tým, že Najvyšší súd konštatoval, že v jeho trestnej veci došlo k porušeniu trestného poriadku dozorovým prokurátorom.

"Je potrebné obvinenému prisvedčiť, že uvedená doba už hranične nezodpovedá požiadavke urýchleného konania (...), pričom takú dlhú dobu v žiadnom prípade nie je možné odôvodniť potrebou kopírovania spisu a ani vyčkávaním na dôvody rozhodnutia Najvyššieho súdu o sťažnosti (...), doba 21 dní už nie je z pohľadu potreby urýchleného konania akceptovateľná," citoval z uznesenia súdu.

Vladimír Pčolinský je právoplatne väzobne stíhaný od 29. marca, čelí obvineniam z korupcie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.