Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2021, 14:34

Heger: Fico vyťahuje staré obvinenia, ktoré sám na Mikulca vymyslel

Premiér hovorí, že OĽANO stojí za ministrom vnútra.

Premiér Eduard Heger
Zdroj: TASR/M. Baumann

Koaličné hnutie OĽANO stojí za svojím ministrom vnútra Romanom Mikulcom, ktorý bude v utorok (15. 6.) čeliť odvolávaniu.

Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽANO) s tým, že plánuje za vládu vystúpiť v pléne Národnej rady a vyjadriť ministrovi podporu, prípadne tak urobí minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Heger tvrdí, že predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico obviňuje Mikulca z kauzy, ktorú sám "vyfabrikoval".

"Obvinenia sám vymyslel so svojimi podriadenými. Ak by bol zodpovedný politik, nemal prečo ovládať bezpečnostné zložky takým spôsobom, že vyfabrikoval umelé dôkazy proti Mikulcovi. Išlo o politickú kriminalizáciu," vyhlásil predseda vlády.

Pripomenul, že súd priznal spravodlivosť Mikulcovi a Fico "vyťahuje staré obvinenia, ktoré sám na Mikulca vymyslel".

Heger opakovane deklaruje, že polícia a prokuratúra majú rozviazané ruky, musia však konať zákonne a v rámci svojich kompetencií.

"Ak niekto prekročí svoj rámec, bude musieť niesť za to následky, či to bude Úrad inšpekčnej služby alebo Národná kriminálna agentúra. Každý musí konať v zmysle zákona," uviedol. Nemyslí si, že by medzi silovými a bezpečnostnými zložkami išlo o vojnu. "Očista je náročný proces," skonštatoval.

Na slová vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí), že Slovenská informačná služba potrebuje hĺbkovú reformu a najlepšie by ju bolo rozpustiť a postaviť nanovo, reagoval tým, že všetko má svoj čas.

"Rozvaha je dôležitá," skonštatoval. Orgány činné v trestnom konaní podľa neho konajú a čoskoro prídu jednotlivé kauzy na súd, kde už budú zrejmé dôkazy.

"V súčasnosti žijeme v domnienkach, potrebujeme si počkať na dôkazy predložené na súd," ozrejmil Heger. Ubezpečil, že rozhodovať budú súdy a potom sa môže viesť diskusia, kto, kde a či vôbec pochybil.

Mimoriadna schôdza Národnej rady, na ktorej chce opozícia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra, bude v utorok. Návrh podal Smer-SD.

Odôvodňuje ho podozreniami o manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz istou skupinou v rámci silových zložiek. Pochybnosti mali vyplynúť zo správy SIS.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.