Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2010, 16:13

Dzurinda: Financovanie SDKÚ? Na všetko odpovedať nevieme

Aktualizované 16.30 | Najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS (na snímke jej predseda Mikuláš Dzurinda) nedokáže odpovedať na všetky otázky novinárov týkajúce sa financovania strany v počiatkoch jej vzniku.

Mikuláš Dzurinda. Foto: TASR - Martin Baumann
Zdroj: TASR - Martin Baumann
Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda strany Mikuláš Dzurinda s tým, že ho táto skutočnosť mrzí.

Transparentnejšie financovanie
Zároveň zdôraznil, že strana sa vždy správala v súlade so zákonom. Pripomenul, že v čase vzniku záväzkov (rok 2000) ešte nebola povinnosť zverejňovať darcov a veriteľov. "Práve my sme prijali zákony, ktoré stransparentnili financovanie strán. V SDKÚ-DS máme dokonca aj normu týkajúcu sa financovania, ktorá ide nad rámec zákona," upozornil s tým, že on osobne sa o financovanie nikdy nezaujímal. "Zodpovedám za stranu, ale nikdy som nič ekonomicky neriešil," uistil.

Podľa jeho slov tak, ako dospieva človek, môže dospievať aj politická strana. "Za chyby v minulosti sme politicky zaplatili v roku 2002 a 2006. No práve od roku 2006 spĺňa financovanie SDKÚ-DS najprísnejšie kritériá, za nami nestoja žiadni mecenáši," podčiarkol. Dzurinda tvrdí, že "je jasné a nespochybniteľné, že sme si požičali peniaze a vrátili ich a štát sme nepoškodili ani o halier".

Na otázku, či nie je podozrivé, ak politická strana financuje svoju činnosť cez švajčiarske účty, odpovedal, že nemá takéto informácie. Ak chceli novinári vedieť, či môže vylúčiť, že za firmou Allied Wings, ktorej SDKÚ-DS v roku 2004 poslala vyše 500 000 eur, je niekto zo strany, odkázal ich na rozpočtový výbor SDKÚ-DS.

Podlý ťah
Kauzu, ktorú minulý týždeň oživil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD), považuje za neobyčajne podlú konštrukciu, "ktorej hlavným cieľom je kriminalizovať SDKÚ-DS a odviesť pozornosť od škandálov vlády". Premiérovo vystúpenie Dzurinda označil za krajne nepravdivé.

Dzurinda má podľa vlastných slov informácie, že zo strany predsedu vlády to bol iba začiatok kriminalizácie jeho politickej strany. "Všetky ďalšie podobné nezmysly vopred odmietam a nebudeme sa k týmto bludom, ktoré prídu, vyjadrovať. Neželám si, aby sa volebná kampaň zvrhla na relativizovanie toho, čo sa na Slovensku deje," povedal. Dzurinda nedovolí, aby sa Fico vyvinil z trojmiliardovej lúpeže jeho vlády v tomto volebnom období. "On sa musí zodpovedať, my sme opozíciou a našou povinnosťou je kontrolovať a kritizovať," vyhlásil s tým, že kauzu financovania týmto považuje za uzavretú.

Šéf kabinetu minulý týždeň vyhlásil, že SDKÚ-DS v čase svojho vládnutia, najmä v rokoch 2004 a 2005, robila podozrivé operácie s použitím nastrčených firiem a prostredníctvom účtov v zahraničných bankách. Dokazujú to podľa neho podozrivé operácie so spoločnosťou Soul, s.r.o., ktorú nazval "garážovou" firmou. "Vzhľadom na prepojenie SDKÚ-DS, Soul ako personálne prepojená firma na SDKÚ-DS, účty nominantov SDKÚ-DS a firiem z daňových rajov vo švajčiarskych bankách možno vyvodiť podozrenie z používania čiernych fondov na financovanie straníckej činnosti a z pokusov legalizovať tieto fondy, teda prať špinavé peniaze," argumentoval Fico.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.