Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2021, 14:50

Hygienici uvažujú o zmene pri hľadaní mutácií, možno budú skúmať všetky pozitívne vzorky

Dôvodom je aktuálny vývoj epidemiologickej situácie, keď dochádza k rapídnemu poklesu počtu pozitívnych vzoriek.

Hygienici uvažujú o zmene pri hľadaní mutácií, možno budú skúmať všetky pozitívne vzorky
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na Slovensku stále prevláda tzv. britský variant nového koronavírusu. Krajina spĺňa požiadavku Európskej komisie testovať päť až desať percent vzoriek. Informovala o tom dnes hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

"V máji sa na Slovensku sekvenovalo 14,7 percenta všetkých PCR pozitívnych vzoriek. Avšak podľa aktuálnej epidemiologickej situácie s rapídnym klesaním počtu pozitívnych vzoriek uvažujeme o návrhu sekvenovať na Slovensku všetky pozitívne vzorky bez ohľadu na doterajšie kritériá," uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

Vysvetlil, že všetky pozitívne vzorky určené na sekvenovanie podľa nastavených kritérií sa z regionálnych hygienických staníc aj zo súkromných laboratórií zbierajú v Národnom referenčnom centre pre chrípku na Úradu verejného zdravotníctva.

Dodal, že vzorkám je následne pridelené identifikačné číslo, je z nich izolovaná RNA a takto pripravené vzorky sa rozdeľujú medzi sekvenačné laboratóriá. Ide o NRC pre chrípku a NRC pre mikrobiológiu životného prostredia, do Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied v Bratislave.

Mikasov úrad v piatok potvrdil, že na Slovensku sa objavil aj nový, tzv. kolumbijský typ nového koronavírusu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.