Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2010, 00:00

Radičová pre HN: Je to definitívny koniec mečiarizmu (video)

Líderka pravice. Jednotka kandidátky a podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová v rozhovore pre HN.

Vládnutie pravice bude podľa nej stáť na dohodách a dialógu. Hoci Mikuláš Dzurinda pôsobil počas volebnej noci zachmúrene, tvrdí, že ho videla aj veľmi veselého. Iveta Radičová.
Voľby sú za nami. Síce priniesli celkové víťazstvo pravice, no výsledok je tesný. Robert Fico vám už odkázal, že ak nebude ďalej vládnuť, bude veľmi tvrdou opozíciou. Nebude to z vašej strany ťažké vládnutie? Neobávate sa? 

V minulosti sme mali len 78 mandátov v parlamente, všetko závisí od jasných priorít, dobrých dohôd v spoločnom nasmerovaní politiky v rámci krajiny a schopnosti viesť dialóg. Viesť ho iným spôsobom, ako sa viedol v uplynulom štvorročnom období.

S potenciálnymi koaličnými partnermi - to znamená s KDH, SaS a Most-Híd - ste sa už rozprávali o tom, čo bude ďalej. Stihli ste si zagratulovať, vymeniť dojmy - ale hovorili ste už aj o konkrétnom rozložení síl pri zostavovaní vlády?
My sme sa včera (v sobotu - pozn. red.) stretli osobne s pánom Sulíkom, bol u nás v centrále. Esemsekovala som si s pánom Figeľom a pánom Bugárom. Ale to boli len také prvé dojmy.

Kedy sa začnú tie "ozajstné“ rokovania?
Ozajstné až po rokovaniach v každej jednotlivej politickej strane.

Váš bývalý partner z Dzurindovej vlády SMK sa nakoniec nedostal do parlamentu
. Je to pre vás prekvapenie?
Je to jednoznačný prejav toho, že občania tejto krajiny odmietajú vytváranie napätí. Že uprednostňujú strany, ktoré majú vo vienku spoluprácu, zjemňovanie napätia. Nie náhodu uspel Most-Híd, ktorý je maďarsko-slovenskou stranou, a nie náhodou SNS toľko stratilo v týchto voľbách.

Ste teda nakoniec rada, že sa dostal do parlamentu Béla Bugár, a nie Pál Csáky?
Ja si nevyberám v politike partnerov, vybrali ich voliči.

Budete viesť rokovania o zostavení novej stredo-pravej vlády. No niektorí z vašich partnerov sa už "hlásia“ o konkrétne vládne posty. Napríklad líder SaS Richard Sulík sa netají ambíciou byť ministrom financií.
Ja vás veľmi prosím, aby ste prestali šíriť dohady a nezmysly. Nie sme vôbec v takejto podobe a v takomto štádiu rokovaní.

Ako líderka najsilnejšie pravicovej strany by ste mali byť premiérkou novej vlády. V kuloároch však zaznievali pred voľbami také informácie, že nakoniec bude predsedom vlády podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš.
Ja vám nebudem odpovedať na takéto otázky, pretože nectíte štandardný postup a proces rokovaní politických strán.

Za bránami parlamentu ostala aj ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Vyjadrili ste sa, že "konečne“...
Je to konečne definitívny koniec mečiarizmu na Slovensku.

Čo urobíte ako prvé, keď sa po náročnom volebnom víkende vyspíte?
Ako prvé zvolám vnútrostranícke rokovanie na SDKÚ.

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda vyzeral včera na centrále SDKÚ pomerne smutný, k ničomu sa nechcel vyjadrovať. Čo sa stalo? Aký je teraz medzi vami vzťah?
Ja som ho videla včera večer aj veľmi veselého. Náš vzťah je úplne normálny.

Budete ašpirovať na post predsedníčky SDKÚ?
Predbiehate, takto dnes otázka nestojí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.