Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.03.2011, 00:00

"Sme robotníci v bielom, no opravár s učňovkou zarobí viac"

Vo vestibule ružinovskej nemocnice v Bratislave vysadávajú piati bezdomovci, okolo nich sa ponáhľajú pacienti a tlačia sa do nefungujúcich výťahov. Interiér vyzerá, ako keby sa tam roky nič nemenilo. A nemenia sa vraj ani platy lekárov.

Aj opravár zarobí viac
"Benzín stál pred piatimi rokmi 32 korún, teraz stojí 42 a zdvihli nám plat o jedno -- dve percentá," rozhadzuje rukami lekár z chirurgie s dlhoročnou praxou. "Zarábam šesť eur na hodinu. A keď som si potreboval dať opraviť sporák, tak opravár s učňovským vzdelaním pýtal 20 eur na hodinu," dodáva. "Je to hanba, že lekár po 28 rokoch nemôže ísť ručiť ani na dvestotisíc kolegovi na pôžičku," rozčúlila sa jeho kolegyňa.

O tom, že by preto deviateho marca mali štrajkovať, však nepočuli. "Neviem vôbec o čom hovoríte, o čom ten štrajk má byť, nemám žiadne
informácie," hovorí lekárka z jednotky intenzívnej starostlivosti. Ďalší lekár zase nevidí veľkú logiku v tom, že by na hodinu mal prestať pracovať. "Čo odhodím skalpel a nebudem operovať? To nie je principiálne riešenie," kritizoval. Protest podľa neho treba pripravovať dlhodobo a systematicky ako v susednom Česku. "Oproti Čechom sme nejednotní. To musí byť jednotná sila, to nemôže byť jedni tak, druhí
tak," poznamenal chirurg.

Peniaze sa podľa lekárov nestrácajú len v systéme, napríklad na preplácaní predražených liekov. Rezervy vraj majú aj samotné nemocnice. "Mám kamaráta, súkromníka, ktorý kúpil ultrazvuk od tej istej firmy o jednu tretinu lacnejšie ako nemocnica," povedal doktor, ktorý nechcel byť menovaný.

Kufre si zatiaľ nebalia
Zbaliť nástroje a odsťahovať sa do susedného Česka alebo Rakúska a Nemecka, ktoré nám od mája otvoria svoj pracovný trh, sa však oslovení lekári nechystajú. Vyššie platy a lepšie podmienky totiž nie sú všetko. Istý lekár napríklad pracoval v Írsku. Plat mal síce dobrý, nepustili ho však k riadnej robote a v podstate fungoval len ako asistent, čo ho po čase omrzelo.

Pacienti o problémoch lekárov veľa nevedia, netušia ani, aký majú plat. So zvýšením ich výplaty by však niektorí súhlasili. "Keby nebolo lekárov, tak už tu nie som desaťkrát," povedala HN Mária z Ivanky pri Dunaji. Stanislav, ktorý si v ružinovskej nemocnici lieči zlomenú ruku, si však myslí, že by mali byť platení podľa výkonov. Do Bratislavy totiž prišiel z Nitry, kde sa vraj o neho dobre nestarali. Martina Hilbertová

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.