Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.08.2009, 00:00

Slovák, ktorý robí IT biznis v Dubaji

Úspešný manažér Róbert Sándor šéfuje infokomunikačnému sektoru IBM na Blízkom východe aj v Európe.

Z domova odchádzali ako neznámi, v zahraničí sa vypracovali na špičky vo svojich odboroch. V seriáli Slovenský recept na úspech vám prinášame príbehy úspešných Slovákov.

Bol pri tom, keď sa na Slovensku budovala prvá GSM sieť. Dnes jeho meno poznajú v Česku, Maďarsku či Spojených arabských emirátoch. Úspešný slovenský manažér Róbert Sándor sa z technika v rádiu vypracoval do pozície medzinárodného manažéra a momentálne pre nadnárodnú spoločnosť IBM riadi infokomunikačný segment v oblasti telekomunikácií a energetiky vo viacerých krajinách.

[[{"type":"hn-image","fid":"80073"}]]


Začiatky v rádiu
Sándorove prvé pracovné skúsenosti sa spájajú s rádiom. "Po skončení školy som začal pracovať v rozhlase ako štúdiový technik, opravoval som mixážne pulty, redaktorské zariadenia a mikrofóny. Bolo to príjemné, najmä pracovný čas od siedmej do tretej, ale do určitej miery ma to nudilo,“ spomína Sándor. Preto sa po čase rozhodol pre zmenu a prešiel do Spojprojektu. "Dostal som vtedy šancu zúčastniť sa na projekte, kde sa rozhodovalo, ako sa na Slovensku vybuduje dátová a rádiotelefónna sieť. To bola v tom čase, teda v roku 1990, obrovská príležitosť. Dostal som na starosť riadenie prípravy rádiotelefónnej siete, ktoré sa skončilo podpisom dohody medzi slovenskými a americkými a českými a americkými akcionármi budúceho EuroTelu.“
Postupne sa presunul už do samotnej spoločnosti EuroTel. "Formálne som bol zamestnancom číslo dva. Asi po dvoch alebo troch rokoch na Slovensku ma Američania poslali do Maďarska, kde som sa zúčastnil na budovaní prvej GSM siete v strednej Európe. Žil som tam dva roky, bol som zodpovedný za otváranie prvých predajní a budovanie obchodného tímu, neskôr za prevádzku siete a podporu služieb zákazníkov.“
GSM sieť sa na prelome rokov 1996 a 1997 začala budovať aj na Slovensku, Sándor sa preto vrátil domov, aby pri jej výstavbe zúročil skúsenosti z Maďarska. "Medzitým som si ,odskočil’ do Poľska a do Indie, kde som sa venoval v podstate tomu istému.“ Po návrate domov nastúpil späť do EuroTelu ako člen predstavenstva a bol zodpovedný za výstavbu a prevádzku sietí IT, vrátane služieb zákazníkom.
Z T-Mobilu sa presunul do spoločnosti Logica, kde dostal ponuku v Česku. "Tu som pôsobil asi rok, mal som na starosti Telekomunikačnú divíziu Logica. Po roku som sa vrátil na Slovensko, kde som rozbehol slovenskú a maďarskú pobočku spoločnosti Logica. A zároveň sme rozširovali portfólio do ďalších krajín ako Poľska, na Ukrajinu, do Chorvátska.“ Od roku 2006 pôsobil ako generálny riaditeľ Logica pre strednú a východnú Európu.

Z Budapešti do Dubaja
Dnes má v nadnárodnej spoločnosti IBM na starosti viaceré portfóliá. "Zaoberám sa telekomunikáciami, energetikou primárne pre Slovensko a Maďarsko, čo sa momentálne čiastočne rozširuje aj do bývalých krajín Juhoslávie, najmä v Slovinsku, ale takisto pre Poľsko. A keďže mám na starosti aj jeden produkt spoločnosti, a to softvér na údržbu zariadení, budov a vôbec majetku, súvisí s tým moja regionálna pozícia, ktorá pokrýva okrem strednej a východnej Európy aj Blízky východ, severnú a južnú Afriku a Rusko.“
Aj keď jeho rodina žije na Slovensku, on "býva“ medzi Bratislavou, Budapešťou a Dubajom. "Dubaj je špecifický v tom, že je veľmi multikultúrne mesto. Je pre tento región strediskom, ale, samozrejme, že veľa obchodu sa robí aj v iných krajinách,“ hovorí Sándor. Pre Dubaj typické gigantické stavby však nemusia byť vždy také okúzľujúce. "Človek má pocit, že je neustále na stavenisku, aj keď momentálne je výstavba spomalená - kríza neobišla ani Dubaj. Stále sa buduje niečo nové. To mesto je jedna budova vedľa druhej a keď z niektorej vyjdete von, hneď ste na štvor- až šesťprúdovej magistrále.“
Kto je Róbert Sándor

Narodil sa v roku 1963 v Bratislave. Vyštudoval v rokoch 1981 až 1986 Elektrotechnický inštitút telekomunikácií v Odese, postgraduál z angličtiny absolvoval na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracoval v Slovenskom rozhlase, neskôr v spoločnostiach EuroTel, Spojprojekt, potom pre nadnárodné spoločnosti US West Group International a Logica. Momentálne pracuje na pozícii Associate Partner pre sektor sieťových odvetví v divízii Konzultačných služieb IBM.

Prečítajte si aj:
Nesmiete sa báť niekedy riskovať

Rozhovor. Medzinárodný manažér IBM v Dubaji Róbert Sándor pre HN:

Ako sa vám podarilo vypracovať sa na dnešnú pozíciu?
Na začiatku to bola kombinácia šťastia, že som mal možnosť dostať sa k projektom, ktoré boli možno najväčšie a najzaujímavejšie v tej dobe a v tomto regióne. Asi ma posúva aj to, že sa do určitej miery nebojím riskovať – keď odídem z dobre plateného zamestnania na voľnú nohu, a potom sa zase časom uchytím niekde inde a idem ďalej. Je to aj snaha robiť nové veci a spoznávať nových ľudí, človek musí byť tiež schopný sa prispôsobiť iným kultúram, pretože úplne ináč rokujete vo Varšave ako v Budapešti, alebo – aj keď sa to nezdá, úplne ináč sa vedie tím v Prahe než v Bratislave.

Delenie na kasty v Indii vidíte aj pri obchodoch

Úspešný slovenský manažér Róbert Sándor si na niekoľko týždňov vyskúšal aj život v Indii. „Indovia sú na jednej strane milí, na druhej strane pracovné rokovanie je s nimi veľmi zložité a práve z pohľadu vyjednávaní to bola pre mňa najväčšia pracovná skúsenosť. Tým, že som zastupoval jedného z akcionárov, na mnohých veciach sme sa museli dohodnúť. Určite bolo pri rokovaniach potrebnej veľa trpezlivosti,“ hovorí Sándor.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.