Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Brusno, Číž, Bardejov. Takto vyzerá top trojka najlepších kúpeľov na Slovensku. Prvý rebríček hodnotenia kúpeľných zariadení včera zverejnila najsilnejšia súkromná poisťovňa Dôvera. Rajecké Teplice, Štós a Vojenské zdravotnícke zariadenia, Tatranské Matliare, naopak, ostali na chvoste.

Hodnotenie kúpeľov vychádzalo predovšetkým zo spokojnosti pacientov s personálom, ubytovaním, stravou a poskytnutou liečbou. Kúpele hodnotili aj odborníci zdravotnej starostlivosti, ktorých zaujímalo vybavenie liečebných domov, zdravotnej časti, stravovanie, dostupnosť a prostredie kúpeľov, ako aj doplnkové služby. Do hodnotenia sa zapojilo približne 800 poistencov. "Každý desiaty, ktorý bol liečený v kúpeľoch, vyjadril svoju spokojnosť s liečbou,“ povedal riaditeľ úseku nákupu zdravotnej starostlivosti poisťovne Martin Kultan.

Ako byť najlepší
Víťaz - Kúpele Brusno v srdci Slovenska fungujú už 22 rokov. "Z hľadiska pacientov boli hodnotené ako druhé najlepšie, ale patria medzi najlepšie v službách. Nadpriemerné známky dostali vo všetkých oblastiach, najmä čo sa týka vybavenia liečebných domov a zdravotnej časti,“ povedal Kultan.

Riaditeľ kúpeľov Brusno Štefan Hrčka hovorí, že majú za sebou kompletnú rekonštrukciu. "Dva roky sme pracovali na tom, aby sme boli dobrí.“ Tvrdí, že k úspechu im dopomohla aj podpora bánk. "Sme financovaní Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou, ktorá nás v každom projekte podporuje,“ vysvetlil Hrčka. Ako ďalší dôvod vymenúva, že ku každému pacientovi pristupujú individuálne. "Každý deň tiež vytvárame rôzne kultúrne podujatia, aby mali ľudia po procedúrach dôvod sa u nás zdržať. V súčasnosti máme vytvorenú dobrú rodinnú atmosféru a snažíme sa ju udržať aj výberom zamestnancov.“

Na druhom mieste skončili Prírodné jódové kúpele Číž. "Ich silnou stránkou je personál. Zo všetkých kúpeľov boli pacienti najspokojnejší s ubytovaním. Naopak, menej spokojní boli so stravou,“ povedal Kultan. Aj Bardejovské kúpele skončili nadpriemerne vo viacerých oblastiach. "Patrí tam úroveň liečebných domov, stravovanie a veľmi dobre skončili aj v spokojnosti s liečbou,“ uviedol Kultan. Slabšie bola hodnotená spokojnosť s personálom a ubytovaním.

Nepresné výsledky
Na chvoste skončili Vojenské zdravotnícke zariadenia v Tatranských Matliaroch. "Dopadli dosť zle pri spokojnosti s ubytovaním. Pacienti sa sťažovali na úroveň ubytovania a čistotu. Vyšli zle aj pri našom hodnotení služieb,“ uviedla Zuzana Horníková z poisťovne Dôvera. Podľa generálneho riaditeľa kúpeľov Stanislava Rehuša sú však výsledky ankety zavádzajúce a nepresné, keďže sa do nej zapojil každý jej desiaty poistenec. "Kúpele neustále zlepšujú svoje služby vo všetkých prevádzkach, pričom majú drvivú väčšinu spokojných poistencov,“ dodal. Rehuš tvrdí, že na poslednom mieste sa ocitli pravdepodobne preto, že medzi oslovenými boli prevažne tí, ktorí tam neabsolvovali kúpeľnú starostlivosť. "Z toho vyplýva, že objektívne posúdiť kvalitu zdravotnej starostlivosti a služieb mohlo naozaj len minimum poistencov.“

Jedno z najhorších ubytovaní mali aj kúpele Štós. "Dosť zle dopadli pri hodnotení poistencov v súvislosti s poskytnutou liečbou a jej výsledkami. Čo sa nás týka, úroveň liečebných domov z hľadiska ubytovania a čistoty nedopadli pozitívne,“ vysvetlila Horníková. Výsledky prieskumu nebudú mať podľa Kultana zatiaľ vplyv na kúpele, no v budúcnosti chcú podľa rebríčkov rozdeľovať peniaze. "Neplánujeme teraz robiť škrty v tom, že by sme neuzatvorili zmluvy. Určite však budeme smerovať pacientov do kúpeľov, ktoré poskytujú dobrú kvalitu a primeranú cenu.“

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.