Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2009, 00:00

Súd "oslobodil" Pospolitosť

Občianske združenie Slovenská pospolitosť, ktoré vlani v novembri rozpustilo ministerstvo vnútra, bude pokračovať vo svojej činnosti. Rozhodol o tom včera Najvyšší súd, ktorý rozhodnutie rezortu zrušil a vrátil mu na opätovné konanie.

Združenie tvrdí, že súd uznal, že rozhodnutie ministra vnútra Roberta Kaliňáka bolo nezákonné a neboli splnené zákonné podmienky na rozpustenie Slovenskej pospolitosti. "Rozhodovanie bolo utajené, nebolo ani na internete, neboli na ňom ani zástupcovia ministerstva vnútra," uviedol vodca združenia Ivan Sýkora. Vysvetlil, že rezort vlani pri rozpustení združenia porušil lehoty, ktorými združeniu oznámil rozpustenie. "Nemali žiadne dôkazy, združenie bude legálne pokračovať ďalej," dodal.

Ministerstvo rozhodlo o rozpustení združenia vlani 12. novembra.

Slovenská pospolitosť ako občianske združenie funguje od roku 1995. Od vzniku až do súčasnosti sa pohybuje v ultrapravicovom priestore, kladné hodnotenie fašistického režimu z rokov 1939 až 1945 a založenie strany Slovenská pospolitosť -- Národná strana ju však posúvajú na hranicu radikálneho spektra smerom k extrémizmu. Konštatuje to nezávislá správa o plnení bezpečnostnej politiky v oblasti extrémizmu. Spomínanú národnú stranu rozpustil Najvyšší súd 1. marca 2006 pre jej nesúlad s ústavou. Dôvodom na zrušenie tohto subjektu bola časť jeho programu "Stavovský štát", v ktorej hlásal obmedzenia volebného práva.

Kaliňákov rezort odkazuje -- odstránime nedostatky, na ktoré upozornil súd a budeme opäť konať. "Keďže občianske združenie ani po pôvodnom rozhodnutí ministerstva vnútra neupustilo od svojej nezákonnej činnosti, sme pripravení v krátkom čase opäť rozhodnúť o jeho rozpustení," dodal ministrov hovorca Erik Tomáš.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.