Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Slovensko je krajinou, ktorá je mimoriadne bohatá na zásoby kvalitnej pitnej vody. Až 80 percent týchto zásob sa nachádza práve v podzemných zdrojoch. Tie však ohrozuje človek, či už skládkovaním odpadu, priemyselnými či poľnohospodárskymi chemikáliami alebo ťažbou nerastných surovín.

Nedávna previerka Najvyššieho kontrolného úradu zistila, že systém kontroly týchto vôd nefunguje dostatočne. Podľa ich záverov dokonca dochádza k ohrozeniu zdravia ľudí.

Envirorezort, ktorý má kontrolu na starosti, sa však proti tvrdeniu bráni. Strana sloboda a solidarita teraz predkladá novelu, ktorou chce dosiahnuť nápravu.

Chyby na všetkých úrovniach
Kontrolná akcia sa týkala všetkých subjektov, ktoré sa podieľajú na monitorovaní podzemných zdrojov pitnej vody. Envirorezort v tejto súvislosti udeľuje úlohy organizáciám vo svojej pôsobnosti – Výskumnému ústavu vodného hospodárstva, Slovenskému hydrometeorologickému ústavu, Štátnemu geologickému ústavu Dionýza Štúra a Ústrednému kontrolnému a skúšobnému ústavu poľnohospodárskemu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.