Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2021, 21:21 Aktualizované dňa 09.06.2021 o 20:00

Novinka pre zaočkovaných. Od stredy môžu voľne cestovať medzi Slovenskom a Maďarskom

Od stredy môžu zaočkovaní slovenskí a maďarskí občania voľne cestovať medzi Maďarskom a Slovenskom.

Občania Slovenskej republiky a Maďarska, ktorí boli zaočkovaní proti novému druhu koronavírusu, môžu od stredy voľne cestovať medzi oboma krajinami, oznámil na Facebooku šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Minister pripomenul, že v uplynulých týždňoch často rokoval so slovenským rezortným kolegom Ivanom Korčokom s cieľom čo najskôr umožniť zaočkovaným občanom voľne cestovať, aby sa tak "opäť stretli rodiny, priatelia a spoločenstvá".

"Rokovania v utorok popoludní priniesli výsledok – slovenská strana oficiálne oznámila, že s návrhom súhlasí," dodal Szijjártó.

Slovenský štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus pred stredajším rokovaním vlády priblížil, že vstup ľudí z Maďarska na Slovensko bude podmienený dodatkom k očkovaciemu preukazu.

Ten musí obsahovať informáciu, kedy bola osoba zaočkovaná. Maďarsko uznalo slovenský očkovací certifikát bez pripomienok, podotkol Klus.

Maďarsko má od 1. septembra 2020 podmienku, že do krajiny môžu vstúpiť len ľudia s maďarským občianstvom alebo potvrdením o pobyte.

Pre Slovákov tam budú platiť rovnaké pravidlá ako pre držiteľov maďarského očkovacieho certifikátu. 

Potvrdenie o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 musí mať platný QR kód vydaný ministerstvom zdravotníctva, potrebný je aj platný doklad totožnosti.

"Zároveň je umožnený vstup maloletým deťom a mládeži do 18 rokov v sprievode dospelého občana SR, ktorý je držiteľom certifikátu," dodalo ministerstvo zahraničných vecí. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.