Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2021, 00:00

Daňovo-odvodová reforma

Audítor zo spoločnosti Solidita Marián Ráno v rozsiahlom v rozhovore vysvetľuje, čo všetko môžeme očakávať pri pripravovanej daňovo-odvodovej reforme.

Daňovo-odvodová reforma
Zdroj: Dreamstime

Prečo je dobré urobiť reformu v daniach či odvodoch?
Podľa návrhu je zavedenie reformy dôležité z dôvodu administratívnej náročnosti systému daní a odvodov a nadpriemerného zaťaženia komerčných ziskov podnikateľov daňami a odvodmi za zamestnancov, predovšetkým pre vysokú cenu práce. Dôsledkom takéhoto neefektívneho daňovo-odvodového systému je problém udržania a tvorby nových pracovných miest, ako aj nesprávne motivácie a nespravodlivá solidarita medzi rôznymi skupinami osôb.

V čom spočíva navrhovaná reforma?
Cieľom je inštitucionálne zjednotenie výberu daní a odvodov, relevantné zníženie administratívnej záťaže občanov pri súčasnom zjednodušení parametrov systému a vytvorenie predpokladov na zníženie celkovej daňovo-odvodovej záťaže. Je to zároveň pokus o zosúladenie daňovo-odvodového zaťaženia živnostníkov aj jednoosobových eseročiek so zaťažením zamestnancov.

Akým smerom by sme sa mali vydať?
Základnými piliermi daňovej a odvodovej reformy majú byť férové dane, jedna daň a jeden odvod. Reforma má ambíciu okrem zjednotenia výberu daní, cla a poistných odvodov aj výrazné zníženie administratívnej záťaže subj

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.