Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Slovensko dostalo zelenú na vstup do Schengenu. Čo to znamená?
Pokiaľ v roku 2004 sa únia rozšírila o nové členské štáty a o Slovensko. Teraz sa Slovensko rozšíri o celú Európsku úniu, pretože už nebude rozdiel medzi cestovaním do Košíc a cestovaním do Mníchova alebo Varšavy.

Čo to prinesie občanom Slovenska v praxi?
Zanikne napríklad najmladšia hranica v únii medzi Českom a Slovenskom. Už nebude potrebné využívať len oficiálne hraničné priechody. Nikto cestou z Bratislavy do Prahy alebo Viedne už nestretne žiadneho policajta. V Bardejovskom okrese bolo niekoľko ciest do Poľska, ktoré sa nemohli využívať. Dnes už obce čerpajú peniaze na ich obnovu. Je to definívne skončenie rozdelenia Európy na starú a novú.

Zvyšuje sa riziko nelegálnej migrácie alebo inej trestnej činnosti?
Nie. Naďalej v pohraničných oblastiach zostanú naši policajti, aby sme kooperovali s našimi susedmi na odhaľovaní nelegálnej migrácie vnútri únie. Všetci policajti, ktorí sú dnes na hraničných priechodoch, ostanú vo svojom regióne a budú plniť úlohy hraničnej polície a pečiatkovanie pasov sčasti nahradí aj dohľad nad verejným poriadkom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.