Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2021, 17:10

Úplné zrušenie obmedzení? Heger povedal, kedy by sa dalo uvažovať o vypnutí covid automatu

Premiér pripomenul, že vláda sa pripravuje na jeseň a snaží sa zabrániť tomu, aby sa zopakovala situácia z minulého roka.

Eduard Heger
Zdroj: TASR/J. Novák

Rozhodnutie o tom, ako bude COVID automat pokračovať, je predčasné, stále máme dosť žltých a oranžových okresov a niektoré sú ešte ružové.

O očkovacej kampani sme sa v HNtelevízii rozprávali s expertom Michalom Ruttkayom:

Pracujeme na tom, aby sa stalo čo najviac okresov zelenými, potom môžeme hovoriť o nejakom vypínaní. V pondelok to vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽANO).

​Reagoval tak na to, že na Slovensku sú prvé dva zelené okresy, obmedzenia v nich by sa mohli odstrániť, ak by sa "vypol" COVID automat.

V dokumente má byť podmienka, že COVID automat sa vypína vtedy, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) povie, že pandémia sa skončila.

Heger dodal, že je veľmi dobré, že dnes sa riadime regionálnymi parametrami. "Jednotlivé okresy môžu ovplyvniť to, aké budú mať podmienky," povedal. Víťazstvo podľa neho bude, ak bude celé Slovensko zelené.

Pripomenul, že vláda sa pripravuje na jeseň, aby sa poučila zo všetkých chýb a zabezpečila taký scenár, kde bude v prípade potreby obmedzenie minimálne.

Od pondelka sú v zelenej fáze okresy Šaľa a Turčianske Teplice. V červenej farbe ostali tri okresy. Šesť okresov je ružových. V oranžovej farbe ich je 29 a žltých okresov je 39.

​V súvislosti so zmierňovaním podmienok cestovania a prípadným uznávaním českých PCR testov na Slovensku Heger povedal, že sa o tom ešte diskutuje a parametre sú nastavené v cestovateľskom semafore.

Nevylúčil, že by to mohli na základe diskusií prehodnotiť. Premiér považuje za správne, že Slovensko je opatrné aj vzhľadom na skúsenosť s britským variantom nového koronavírusu, ktorý sa veľmi rýchlo rozšíril.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.