Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2007, 08:01

Občania žiadajú zachovanie počtu a kompetencií matrík

Zachovanie počtu a kompetencií matrík a ostatných úradov miestnej štátnej správy na území Slovenskej republiky je motívom petičnej akcie, ktorú z iniciatívy občanov a starostov viacerých obcí začal poslanec SMK Zsolt Simon. Povedal to dnes pre SITA.
Obsahom petície je žiadosť vláde SR a poslancom NR SR, aby vyšli v ústrety občanom a nepodporili pripravovanú zmenu zákona o matrikách, ani ďalšie návrhy zmien zákonov, týkajúcich sa redukcie úradov miestnej štátnej správy na území Slovenskej republiky. Podpísaní občania miest a obcí vyjadrujú rozhorčenie z pripravovanej zmeny súčasne platného zákona o matrikách, obsahom ktorej má byť výrazná celoplošná redukcia doterajšieho počtu matričných úradov, pričom zníženie počtu úradov v porovnaní so súčasným stavom sa má v blízkej budúcnosti dotknúť aj ďalších úradov miestnej štátnej správy na území Slovenska. "Uvedený systém riešenia v mnohých prípadoch vzďaľuje výkon verejnej správy od občana a to najmä tým, že všetky právne úkony a rozhodnutia novoustanovených úradov týkajúce sa obce v územnej pôsobnosti poverenej obce majú byť výlučne v kompetencii poverenej obce," uvádza sa v petícii. Zníženie počtu matričných úradov podľa petície spôsobí komplikácie občanom a zvýšené nároky na novoustanovené územné obvody matričných úradov, predlžovanie čakacích lehôt na úradoch, zhustenie a neprehľadnosť agendy týchto úradov a v neposlednom rade aj zvýšenie finančných nákladov občanov na dopravu. Rovnaké komplikácie sa dajú predpokladať aj u ostatných novoustanovených úradov miestnej štátnej správy v prípade redukcie ich doterajšieho počtu, píše sa v petícii.
"Chceme každého občana tejto krajiny informovať o tom, že vláda chce od občana vzdialiť úrady a občania budú musieť za nimi cestovať namiesto toho, aby boli úrady v ich blízkosti tak, ako boli zvyknutí," povedal pre SITA predseda petičného výboru Zsolt Simon s tým, že už dnes, v deň spustenia akcie, sa do petície zapojilo vyše 160 obcí z celého Slovenska "od Bratislavy po Čiernu nad Tisou." Podľa Simona ide o občiansku iniciatívu, do ktorej sa zapojil ako poslanec súkromne po konzultácii s mnohými starostami. Zbieranie podpisov pod petíciu chcú podľa Simona ukončiť do konca augusta tak, aby stihli ešte prerokovanie vo vláde, resp. septembrové rokovanie parlamentu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.