Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2021, 07:47

Slovensko spúšťa očkovanie Sputnikom. Začína sa v dvoch mestách

Na očkovanie vakcínou Sputnik V sa zatiaľ prihlásilo 5-tisíc ľudí.

Slovensko spúšťa očkovanie Sputnikom. Začína sa v dvoch mestách
Zdroj: Reuters

Slovensko dnes začne očkovať ruskou vakcínou Sputnik V proti chorobe covid-19. Záujem o tento prípravok prejavilo formou registrácie očkovacieho systému len cez 5-tisíc Slovákov, hoci krajina už na začiatku marca doviezla prvú zásielku Sputnika V pre 100-tisíc ľudí.

Okolnosti jeho dodávky vtedy prehĺbili vládnu krízu, ktorá vyústila do výmeny premiéra aj ministra zdravotníctva.

Na očkovanie Sputnikom V úrady na vyčlenili iba osem očkovacích centier, po jednom v každom z krajov.

Podľa ministerstva zdravotníctva sa Sputnik V začne v krajine používať postupne, dnes odštartuje očkovanie v Bratislave a v Žiline, ďalšie mestá sa pridajú v najbližších dňoch.

Sputnik V doteraz neschválila Európska agentúra pre lieky. Štátny ústav pre kontrolu liečiv zase k ruskej vakcíne nevydal svoje stanovisko s odvolaním sa na nedostatok informácií od jej výrobcu a v súvislosti s preverovaním vakcíny sa Slovensko dostalo do sporu s Moskvou.

Testy Sputnika V pre Slovensko nakoniec vykonalo aj Maďarsko, ktoré túto očkovaciu látku začalo používať tento rok vo februári ako prvá členská krajina Európskej únie.

Dovoz Sputnika V na Slovensko napriek nesúhlasu časti koalície presadil vtedajší premiér a súčasný minister financií Igor Matovič.

V čase značného nedostatku vakcín Matovič tvrdil, že až pol milióna obyvateľov Slovenska sa chce očkovať len ruskou vakcínou.

Minulý týždeň Matovič kritizoval, že Sputnikom V chce krajina očkovať len obyvateľov vo veku 18 až 60 rokov. Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že sa riadi informáciami od výrobcu vakcíny. Úrad však dostal nové údaje, ktoré analyzuje.

Aspoň prvú dávku niektoré z vakcín proti covidu-19 dostalo na Slovensku doteraz 1,81 milióna ľudí, teda tretina celkového počtu obyvateľov.

Slovensko v súčasnosti používa hlavne vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech a Moderna. Očkovanie nových záujemcov vakcínou od spoločnosti AstraZeneca úrady v máji pozastavili hlavne kvôli nedostatočným dodávkam tejto očkovacej látky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.