Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2021, 15:36 Aktualizované dňa 05.06.2021 o 16:47

Matovič: Sputnikom V sa môžu očkovať aj ľudia nad 60 rokov. Bránia im v tom zlomyseľní ľudia

Expremiér chce, aby mali "starší ľudia možnosť sa očkovať vakcínou, ktorou chcú." 

Matovič: Sputnikom V sa môžu očkovať aj ľudia nad 60 rokov. Bránia im v tom zlomyseľní ľudia
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Od pondelka sa na Slovensku začne očkovať aj ruskou, v Európskej únii neregistrovanou, vakcínou Sputnik V. Tú napokon náš rezort po mesiacoch komplikácií povolil pre osoby vo veku 18 až 60 rokov.

Igor Matovič, ako najväčší zástanca Sputnika na Slovensku priznal, že sa ním sám nenechá očkovať:

​Expremiér Igor Matovič však tvrdí, že túto vakcínu by pokojne mohli dostávať aj ľudia nad 60 rokov. Odvoláva sa pri tom na "návod na použitie lieku", ktorý mal byť na Slovensko doručený ruským výrobcom vakcíny.

"Po jeho doručení neexistuje žiadna legitímna prekážka, aby sa vakcínou Sputnik V mohli očkovať aj ľudia nad 60 rokov, presne tak ako vo všetkých 60tich krajinách, kde sa Sputnikom očkuje," napísal na Facebook dnes Matovič.

Rezort zdravotníctva odporúčal očkovanie ruskou látkou kvôli informáciám, ktoré boli napísané v príbalovom letáku k vakcínam dovezeným na Slovensko.

"Uvedené vekové rozpätie je informáciou, ktorá je uvedená na príbalovom letáku vakcíny Sputnik V, odporúčané skupinou odborníkov," povedala k tejto otázke pre HN hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová ešte minulý mesiac.

Po dnešnom vyjadrení expremiéra rezort zopakoval, že sa riadi oficiálnymi informáciami od výrobcu. "Môžeme zároveň potvrdiť, že rezort koncom týždňa dostal dokument v ruskom jazyku, ktorý momentálne analyzuje a po dôkladnej analýze budeme verejnosť v priebehu budúceho týždňa informovať o detailoch," potvrdila Eliášová.

Matovič vo svojom statuse však zašiel ešte ďalej a verí, že "zlomyseľní ľudia hnaní primitívnou geopolitickou nenávisťou tentokrát nedostanú priestor na svoje hry." Koho tým myslel, v statuse nešpecifikoval. Počas obdobia schvaľovania Sputnika V pre slovenské použitie však bol v konflikte so ŠÚKL-om a jeho šéfkou Zuzanou Baťovou. 

Expremiér chce, aby mali "starší ľudia možnosť sa očkovať vakcínou, ktorou chcú." 

Používanie ruskej látky na Slovensku obhajoval Matovič ešte ako premiér prieskumom, z ktorého mu vyšlo, že sú na Slovensku ľudia, ktorí sa chcú očkovať len Sputnikom. Malo ich byť vyše 300-tisíc. Za prvé dni od spustenia registrácie na očkovanie sa na Sputnik prihlásil len zlomok z tohto množstva.

Plán rezortu zdravotníctva je v súčasnosti minúť 200-tisíc dávok látky, ktoré už na Slovensku máme. Ďalšie z pôvodne zazmluvnených dvoch miliónov sa dovezú len v prípade vysokého záujmu. Ten zatiaľ neprichádza.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.