Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2021, 13:24

Ako vláda zvláda pandémiu? Po obrovskom skoku sme najhorší zo skúmaných krajín

  • Že covid je podvod a neexistuje, si podľa prieskumu v marci myslelo 11 percent ľudí na Slovensku.
  • Pozrite si, ako sme dopadli v konšpiračnom rebríčku.
Ako vláda zvláda pandémiu? Po obrovskom skoku sme najhorší zo skúmaných krajín
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Traja zo štyroch Slovákov si myslia, že vláda zvláda pandémiu zle. Vyplýva to z prieskumu Globsecu s názvom Trends 2021, ktorý sa uskutočnil v marci v desiatich krajinách Európy.

​Okrem Slovenska v Rakúsku, Česku, Poľsku, Maďarsku, Estónsku, Lotyšsku, Litve, Rumunsku a Bulharsku. V každej z krajín na vzorke tisíc ľudí, spolu tak odpovedalo na položené otázky 10-tisíc respondentov.

Zdroj: Globsec

​Ide o najvyššiu mieru nedôvery vyjadrenú vo vlastnú vládu v súvislosti s riadením pandémie zo všetkých desiatich krajín.

Nárast o 44 bodov

Zároveň sme na Slovensku zaznamenali obrovský skok v tomto ukazovateli. Za päť mesiacov o 44 percentuálnych bodov. V októbri si to isté myslelo 31 percent Slovákov.

Po prvej vlne koronavírusovej nákazy, ktorá bola na Slovensku veľmi slabá, u nás vládol optimizmus a v októbri 2020 ešte tá druhá len štartovala. Počet ľudí v nemocniciach ani obetí ešte nebol vysoký.

To už však v marci neplatilo. Až práve v druhej polovici tretieho mesiaca roka 2021 sa začala situácia zlepšovať, no to už malo Slovensko takmer 10-tisíc mŕtvych a extrémne preťažený zdravotnícky systém.

V marci tiež po mesiacoch sporov koaličná kríza vyvrcholila pádom vlády Igora Matoviča. Kabinet Eduarda Hegera začal oficiálne úradovať od 1. apríla.

Nedôvera v úrady

Globsec sa v prieskume zameral aj na ďalšie aspekty vnímania pandémie zo strany verejnosti. Že údaje o počtoch prípadov covidu sú v skutočnosti nižšie, ako úrady informujú, si myslí 46 percent opýtaných na Slovensku. Ide o tretiu najvyššiu hodnotu spomedzi desiatich skúmaných štátov. Vyššie namerali len v Litve a Rumunsku.

Zdroj: Globsec

​Na Slovensku sa v marci plánovalo dať zaočkovať 61 percent populácie. Naopak, 11 percent si myslelo, že covid je podvod a neexistuje.

Zdroj: Globsec

​Globsec na základe prieskumu vytvoril aj konšpiračný rebríček. Percento v ňom bolo vypočítané ako priemer odpovedí, ktoré súhlasia s tromi konšpiračnými výrokmi o covide: Oficiálne čísla prípadov covidu sú nižšie, ako úrady informujú; covid je podvod a neexistuje; pandémia je plánovanou operáciou elít či tajných síl na kontrolu populácie.

Slovensko sa v konšpiračnom rebríčku ocitlo na treťom najhoršom mieste s takmer 30 percentami.

Zdroj: Globsec

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.