Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.06.2021, 16:27

Šéf štátnych lesov vyzýva Mičovského, aby stiahol svoju demisiu

Tomáš Čuka to pokladá za nesystémový, neuvážený krok, ktorý nie je podložený žiadnou štúdiou sociálno-ekonomických dosahov a spôsobí škody na majetku Slovenska.

Šéf štátnych lesov vyzýva Mičovského, aby stiahol svoju demisiu
Zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

Generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Tomáš Čuka a širšie vedenie podniku vyzývajú ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽANO), aby stiahol svoju demisiu. Nesúhlasia ani s poslaneckým návrhom na presun správy pozemkov v národných parkoch pod ochranárov.

​Pokladajú to za nesystémový, neuvážený krok, ktorý nie je podložený žiadnou štúdiou sociálno-ekonomických dosahov a spôsobí škody na majetku Slovenska.

Lesníci trvajú na naplnení záväzku vlády z jej programového vyhlásenia. Má ísť konkrétne o to, že spor lesníkov s ochranármi sa vyrieši v prospech lesa, základom bude vypracovanie jednotného zákona o lesoch a ochrane prírody, ktorý odstráni súčasné rozpory.

Poslanecká novela je však podľa nich v "príkrom rozpore" s týmto záväzkom.

Čuka s vedením podniku vo výzve požadujú rešpektovanie záväzkov z programového vyhlásenia vlády, aby sa všetky sporné otázky posudzovali spoločnými expertnými skupinami lesníkov, ochranárov, krajinárov i ekonómov. Vyjadrujú tiež podporu zamestnanosti v najmenej rozvinutých vidieckych oblastiach a regiónoch v lesnom hospodárstve a drevospracujúcom priemysle.

​"Požadujeme zavŕšenie pripravovanej reformy štátneho podniku Lesy SR na moderný, pružný a kvalitne manažovaný podnik s primeranou organizačnou štruktúrou a orientáciou na prírode blízke hospodárenie v lesoch," uvádzajú vo výzve.

Podporu výzve vyjadrili aj zamestnanci Štátnych lesov Tatranského národného parku a Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič. Podnik bude pod výzvu zbierať podpisy svojich zamestnancov do štvrtka do 15.00 hod.

Zmenu v riadení národných parkov ohlásil minulý týždeň minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) s tým, že ju prinesie novela zákona o ochrane prírody, ktorú envirorezort posúva do legislatívneho procesu. Novelu napokon predložili do parlamentu koaliční poslanci.

Poslankyňa parlamentu Anna Zemanová (SaS) pre TASR potvrdila, že o takýto postup požiadal Budaj. Ten iniciatívu poslancov víta, pretože sa množia rôzne prekážky pri prijímaní legislatívy. Takýto postup však kritizuje ministerstvo pôdohospodárstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.